To niewielki, drewniany budynek o wymiarach ok. 1,20 m na 2,5-3 m, ustawiony na słupach konstrukcyjnych, przykryty dachem wielospadowym, nawiązującym do karpackiej architektury bojkowskiej. Czatownia wyposażona jest w podest wejściowy i pochylnię, umożliwiające dostęp osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Dodatkowo zamontowane są balustrady drewniane podestu i pochylni.
Utworzenie czatowni to jedna z 14 związanych z edukacją przyrodniczą inicjatyw w Bieszczadach, które składają się na projekt pt. Ekomuzea Karpackie – Partnerstwo dla Ekorozwoju.
- Lokalizacja czatowni przy dawnej drodze bojkowskiej, w obrębie miejscowości Lutowiska i poza obszarem Bieszczadzkiego Parku Narodowego, sprzyjać będzie uświadamianiu turystom przyrodnikom, że aby zaobserwować rzadkie gatunki zwierząt wcale nie trzeba przekraczać granic obszarów objętych ochroną - mówi Bogusław Pyzocha, prezes zarządu Fundacji Bieszczadzkiej. - Tym samym czatownia pozytywnie wpłynie na rozpraszanie ruchu turystycznego i przenoszenie jego "środka ciężkości" poza obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego.