Reklama

Czatownia pod Otrytem

Opublikowano:
Autor:

Czatownia pod Otrytem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Utworzenie w Lutowiskach czatowni do obserwacji ptaków i zwierząt ma pokazać mieszkańcom, że turystyka przyrodnicza może być dobrą alternatywą na powszechne w Bieszczadach myślistwo. Stanowić będzie ponadto dodatkową atrakcję na mapie Ekomuzeum "Trzy Kultury".

To niewielki, drewniany budynek  o wymiarach ok. 1,20 m na 2,5-3 m, ustawiony na słupach konstrukcyjnych, przykryty dachem wielospadowym, nawiązującym do karpackiej architektury bojkowskiej. Czatownia wyposażona jest w podest wejściowy i pochylnię, umożliwiające dostęp osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Dodatkowo zamontowane są balustrady drewniane podestu i pochylni.

Utworzenie czatowni to jedna z 14 związanych z edukacją przyrodniczą inicjatyw w Bieszczadach, które składają się na projekt pt. Ekomuzea Karpackie – Partnerstwo dla Ekorozwoju.

- Lokalizacja czatowni przy dawnej drodze bojkowskiej, w obrębie miejscowości Lutowiska i poza obszarem Bieszczadzkiego Parku Narodowego, sprzyjać będzie uświadamianiu turystom przyrodnikom, że aby zaobserwować rzadkie gatunki zwierząt wcale nie trzeba przekraczać granic obszarów objętych ochroną - mówi Bogusław Pyzocha, prezes zarządu Fundacji Bieszczadzkiej. - Tym samym czatownia pozytywnie wpłynie na rozpraszanie ruchu turystycznego i przenoszenie jego "środka ciężkości" poza obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE