Reklama

Czas dla Łopienki. Towarzystwo Karpackie oraz Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej zaprasza na sesję informacyjno-prelekcyjną

Opublikowano:
Autor:

Czas dla Łopienki. Towarzystwo Karpackie oraz Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej zaprasza na sesję informacyjno-prelekcyjną  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku tematem wiodącym sesji "Czas dla Łopienki" będzie 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Spotkanie zaplanowano na 14 kwietnia na godz. 10.00.

- Poza tradycyjnymi informacjami o działalności Towarzystwa Karpackiego w Łopience, planach na najbliższy rok oraz informacjami Nadleśnictwa Baligród, Nadleśnictwa Cisna, Stowarzyszenia Ratowania Cerkwi w Baligrodzie i Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic będziemy mieli okazję wysłuchania referatów nawiązujących do tej rocznicy - mówią organizatorzy.

Zaproszeni zostali znawcy tematu.

Robert Lipelt, prof. PWSZ, historyk i wykładowca akademicki, redaktor Rocznika Sanockiego, członek Rady Muzeum Historycznego w Sanoku opowie o zmianach społecznych i gospodarczych na Ziemi Sanockiej, które miały znaczący wpływ na proces odzyskiwania niepodległości.

Roman Frodyma, pasjonat historii i kultury regionu bieszczadzkiego, przewodnik beskidzki, badacz historii cmentarzy wojennych – największy znawca tematyki  cmentarzy wojennych z czasów I wojny światowej na terenie Polski południowej, autor przewodników „Galicyjskie cmentarze wojenne”, odznaczony w Wiedniu Złotym Krzyżem Honorowym Austriackiego Czarnego Krzyża i polskimi medalami Komisji Opieki nad Miejscami Pamięci Narodowej, opowie o Operacji Gorlickiej.

Gościem specjalnym sesji będzie prof. Leszek Starkel, geograf i geolog, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, specjalista w dziedzinie geomorfologii i paleogeografii, jeden z dwóch Polaków (razem z Pawłem Edmundem Strzeleckim) wyróżniony przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Geograficzne  medalem Gold Founders Medal.

Profesor opowie o powojennych początkach polskiej kartografii, geomorfologii i hydrologii o kartowaniu Bieszczad i budowie zapory solińskiej i jako ciekawostkę przedstawi nietypowe zmiany rzeźby w dorzeczu górnego Sanu.


Całość sesji dopełnią fragmenty filmu „Straszna wojna” oraz promocja książki Stanisława Krycińskiego  „Łemkowszczyzna. Czas wojny i pokoju”
Rozpoczęcie sesji godz 10.00


Wstęp wolny

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE