Reklama

Cyfryzujemy GOKi! Ruszył konkurs i szkolenia

Opublikowano:
Autor:

Cyfryzujemy GOKi! Ruszył konkurs i szkolenia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Program Cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury (GOK) nabiera rozpędu. 30 czerwca ruszył nabór wniosków w konkursie, a na 11 lipca zaplanowano szkolenie dla wszystkich, którzy chcą złożyć wniosek o dofinansowanie, ale nie wiedzą jak to zrobić. Podłączenie wszystkich GOKów do szerokopasmowego Internetu, szkolenia z kompetencji cyfrowych, doposażenie ośrodków w sprzęt cyfrowy - to główny cel programu Ministerstwa Cyfryzacji., realizowanego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

GOKi na łączach

- Dostęp do szybkiej sieci ma dziś tylko około tysiąca placówek – głównie w większych ośrodkach. Drugi tysiąc wymaga podłączenia i tym chcemy się zająć – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

- Jeszcze w tym roku do szybkiego Internetu podłączymy 450 ośrodków. Podpisaliśmy już odpowiednie porozumienie z siedmioma operatorami telekomunikacyjnymi. Kolejne podłączenia będą realizowane w ramach kolejnego konkursu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – dodaje szef MC.

 

Działamy!

A co ze szkoleniami i zakupem sprzętu, na które zostanie przeznaczone 100 milionów złotych? Tu też się dzieje.

Pięć dni temu (30 czerwca) ruszył nabór wniosków w konkursie na dofinansowanie rocznych szkoleń z kompetencji cyfrowych (m.in. nauki programowania) dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Konkurs potrwa do 31 lipca.

Mogą w nim uczestniczyć:

  • organizacje pozarządowe,
  • partnerstwa organizacji pozarządowych z jednostkami samorządu terytorialnego (JST),
  • instytucje prowadzące działalność w zakresie uniwersytetów trzeciego wieku,
  • instytucje publiczne z obszaru nauki,
  • instytucje publiczne z obszaru kultury,
  • instytucje publiczne z obszaru edukacji, szkoły wyższe,
  • partnerstwa pomiędzy powyższymi podmiotami.


A już na 11 lipca Centrum Projektów Polska Cyfrowa zaplanowało szkolenie dla wszystkich tych, którzy chcieliby złożyć wniosek w konkursie, ale nie wiedzą jak to zrobić.

Zgłoszenia na szkolenie można nadsyłać do 5 lipca do godz. 12:00, na adres: [email protected]

W mailu wystarczy podać: imię, nazwisko oraz nazwę instytucji. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

 

Rozwijamy kompetencje, wspieramy talenty

- Rozumiemy znaczenie, jakie Gminne Ośrodki Kultury pełnią w społecznościach lokalnych. Chcemy im dać narzędzia, które są niezbędne we współczesnym świecie – mówi minister Marek Zagórski. - Dalszy rozwój GOK-ów powinien być oparty m.in. na rozwoju kompetencji cyfrowych. Tym bardziej, że cyfryzacja GOK-ów to jeden z wielu projektów, jaki rząd realizuje dla rozwijania kompetencji cyfrowych – dodaje.

Jakie inne programy realizują? Jeden z najważniejszych to budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, czyli szybki, bezpieczny i darmowy Internet dla wszystkich szkół.

- Dzięki OSE wszystkie szkoły w Polsce, nawet te najmniejsze, do końca 2020 r. zostaną podłączone do szybkiego Internetu - mówi minister cyfryzacji. - A to nie wszystko. To dopiero początek wprowadzania nowych technologii do szkół. W ramach kolejnych etapów naszych działań zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice dostaną nowe cyfrowe narzędzia – dodaje Marek Zagórski.

 

Do dzisiaj do OSE zgłosiło się 8900 szkół. Operator OSE Państwowy Instytut Badawczy podpisał już 5100 umów na podłączenie szkół. Plany mamy ambitne. Systematycznie aktualizowany harmonogram zakłada obecnie podłączenie 12967 szkół i czekamy na kolejne zgłoszenia. Wakacje to świetny czas, by do nas dołączyć.

Jak to zrobić? Wszystkie informacje można znaleźć na stronie www.ose.gov.pl w zakładce Przyłącz się.

Inny przykład -  przyjęty w maju przez Radę Ministrów program wspierania uczniów i studentów o szczególnych zdolnościach w zakresie algorytmiki, programowania oraz projektowania gier.

Do 2029 r. przeznaczą na ten cel ponad 82 mln zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE