Reklama

Co powinniśmy wiedzieć planując jednorazowy przyjazd do Bieszczadzkiego Parku Narodowego?

Opublikowano:
Autor:

Co powinniśmy wiedzieć planując jednorazowy przyjazd do Bieszczadzkiego Parku Narodowego? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Udostępnianie turystyczne parku narodowego w dobie pandemii jest zadaniem wyjątkowo trudnym, gdyż oprócz całego katalogu przepisów związanych z Ustawą o Ochronie Przyrody, na których bazuje Regulamin Parku dochodzą jeszcze zasady związane z zachowaniem się w przestrzeni publicznej w czasie pandemii.

Dlatego bardzo wiele zależy od Waszej ekologicznej i pandemicznej świadomości.

Nie ma warunków do dłuższego pobytu w górach, gdyż schroniska, hotele i gastronomia jeszcze nie mogą pracować. Na terenie Parku czynne są tylko dwa małe sklepy z artykułami spożywczymi. Wasza wizyta będzie ograniczona wyłącznie do pieszej wędrówki.

Podstawowe informacje:

wszystkie obiekty administracyjne, służące edukacji przyrodniczej czy schroniska pozostają w dalszym ciągu zamknięte, w wielu miejscach BdPN leży jeszcze śnieg, dlatego trzeba się odpowiednio przygotować do wycieczek, szczególnie na zboczach południowych występuje zagrożenie pożarowe, dlatego bezwzględnie zakazuje się używania otwartego płomienia ognia (np. papierosa), parkowanie pojazdów jest możliwe tylko na naszych parkingach i parkingach gminnych. Zastrzegamy sobie prawo do ograniczania ich pojemności w celu zachowania niezbędnych odstępów i regulowania wielkości ruchu na szlakach pieszych, należy zakrywać usta i nos (na parkingach) oraz zachowywać 2 metrowy odstęp od innych. Te uwagi dotyczą również powierzchni widokowych, gdzie turyści się gromadzą. W czasie zwiedzania będziemy  np. przytrzymywać się poręczy, dlatego warto zaopatrzyć się w rękawice ochronne. W punktach informacyjno-kasowych dostępny będzie płyn do dezynfekcji rąk. Obowiązku zakrywania twarzy nie ma w lesie i w terenie otwartym,
wstęp do Parku jest płatny.

Opłaty za wstęp oraz opłaty parkingowe można uiścić w punktach informacyjno-kasowych. Płatność możliwa jest tylko gotówką. Obsługę miejsc udostępnionych turystycznie wykonują ajenci, którzy wyłonieni zostali w publicznym przetargu i otrzymują wynagrodzenie prowizyjne,
środki ze sprzedaży biletów wstępu są ważne nie tylko dlatego, że finansowana jest z nich ochrona przyrody, ale również płacimy podatki, finansowane jest Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (15% od biletu), które Was ratuje w trudnych sytuacjach, utrzymujemy kilkanaście toalet (są nieodpłatne), pokrywamy częściowo koszty oczyszczania parku z odpadków stałych itd. należy bezwzględnie słuchać poleceń Straży Parku i innych służb działających na terenie BdPN (np. Straż Graniczna, GOPR), zwracamy uwagę, iż niepłoszone zwierzęta zmieniły swoje zachowanie w ostatnim okresie i istnieje prawdopodobieństwo kontaktu z nimi na drodze czy szlaku.
 
Na bieżąco będziemy wydawać kolejne szczegółowe komunikaty, gdyż planujemy dalsze remonty szlaków po zimie oraz zmianę przebiegu niektórych odcinków.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE