Reklama

Co piszczy w gminie

Opublikowano:
Autor:

Co piszczy w gminie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na ostatniej sesji Piotr Błażejowski, wójt gminy Bukowsko, poinformował radnych o swojej działalności między sesjami. Poruszane tematy dotyczyły głównie inwestycji, do których przymierza się samorząd.

Na samym początku włodarz poinformował, że gmina Bukowsko otrzymała decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego dofinansowanie w kwocie 220 tys. zł na drugi etap prac powstania Wiejskiego Domu Spotkań w Woli Piotrowej. Jak poinformował wójt, obecnie samorząd oczekuje na pisemne potwierdzenie otrzymania dotacji.

Gminie nie udało się uzyskać dofinansowania na lokalny projekt Animator Sportu.

- Sprawa dotyczy zatrudnienia animatora orlika - tłumaczył wójt Błażejowski. - Spośród 2,5 tys. wniosków, tylko ponad 500 otrzymało dofinansowanie. 1100 zł, które były obiecane, nie zostały nam przyznane. Mamy dziesięcioletni okres zachowania umowy, więc na chwilę obecną zatrudnimy animatora na umowę zlecenie od 15 marca do końca listopada.

Jednocześnie wójt Błażejowski poinformował, że w tej sprawie spotkał się z posłem Piotrem Uruskim. Okazało się, że dofinansowania nie otrzymała żadna gmina z terenu powiatu sanockiego. W związku z tym wójt złożył pismo do Ministerstwa Sportu z prośbą o interwencję.

W gminie Bukowsko trwa zbieranie danych do programu rewitalizacji. Na 28 marca zaplanowano konkurs wiedzy pożarniczej. Wystąpiono do szkół o wytypowanie uczniów chętnych do udziału.

Przeprowadzono jedenaście zebrań wiejskich. Ostatnie ma mieć miejsce w Bukowsku.

- Na zebraniach podejmowano sprawy związane ze zmianą statutu - mówił wójt. - Na wniosek radnych przypisaliśmy mienia wiejskie poszczególnym wsiom i zmiany kosmetyczne praktycznie zostały wprowadzone do statutu. W części dokonano również zmian wydatków na fundusz sołecki. Jeszcze nie wszystkie uchwały zebrań wiejskich wpłynęły do urzędu. Gdy się tak stanie, zostaną przygotowane odpowiednie uchwały na najbliższą sesję.

Gospodarka nieruchomościami
 
Jak poinformował wójt Błażejowski, 17 lutego upłynął termin składania wniosków o wydzierżawienie działek o powierzchni 21 arów w Tokarni oraz 35 arów w Nadolanach. Z osobami, które złożyły wnioski, podpisano umowy dzierżawy na okres do 3 lat.
Zakończyła się spłata ostatnich należności z tytułu płatności za sprzedaż ratalną gruntów przez byłych użytkowników wieczystych.

- Kiedyś rady podjęły uchwały o rozłożeniu płatności z tytułu przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności na dziesięć lat - tłumaczył wójt. - Takie raty były uiszczane. Po dziesiątej racie dana nieruchomość staje się własnością osoby, która o to wnioskowała.

31 marca mija termin zapłaty za rok 2017 jednorazowych opłat użytkowania wieczystego i czynszów dzierżawnych, które są na bieżąco przyjmowane. W dalszym ciągu brakuje wpłat od wykonawców i właścicieli wyciągu narciarskiego. Ogłoszono wykaz działek położonych w Pobiednie o powierzchni 154 arów.

Jak poinformował wójt,  budynek agronomówki podzielono na trzy odrębne lokale mieszkalne. W najbliższych dniach samorząd otrzyma informacje o wartości poszczególnych nieruchomości.

Podpisano protokół zamiany dotyczącej uregulowania terenu pomiędzy dwiema rodzinami. Sprawa dotyczyła drogi. Gmina jest przed kontraktem tej zamiany. Jedna rodzina wpłaci ponad 10 tys. zł, druga ponad 6 tys. zł.

7 marca z wynikiem negatywnym zakończył się przetarg na sprzedaż budynku szkoły w Zboiskach. Kolejny ogłoszono na 11 kwietnia na 104 tys. zł. Łącznie kwota stanowi obniżkę do 50% ceny wywoławczej pierwszego przetargu.

3 marca dokonano otwarcia ofert na wyłonienie wykonawcy na zrywkę i ścinkę drewna w pasach mienia komunalnego. Umowę podpisano z wykonawcą, który zaproponował 82 zł za m3 drewna. Orientacyjną ilość drewna planowaną do wycinki ustalono na 600 m3 dla wszystkich miejscowości.

Gmina wystąpiła do Starostwa Powiatowego w Sanoku o usunięcie drzew na działkach mienia komunalnego: w Bukowsku przy drodze gminnej Nędze-Łazy (14 sztuk), w Pobiednie przy drodze gminnej 507 (1 sztuka) i Nadolanach na działce koło tzw. zielonej szkoły. Wnioski  o to zgłaszano na zebraniach wiejskich.

Więcej w 11 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE