Reklama

CISNA: Szaniec przywrócony pamięci. Na terenie Bieszczad toczono walki o niepodległość Polski

Opublikowano:
Autor:

CISNA: Szaniec przywrócony pamięci. Na terenie Bieszczad toczono walki o niepodległość Polski  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Roztokach Górnych koło Cisnej otwarto nową ścieżkę historyczną "Szaniec Konfederatów Barskich" przypominającą o wydarzeniach sprzed 250 lat, jakie w obronie niepodległości miały miejsce na terenie Bieszczadów.

Znane do niedawna jedynie historykom umocnienia obronne przy szlaku wiodącym na Okrąglik zostały staraniem Nadleśnictwa Cisna wyeksponowane, zaś na tablicach edukacyjnych przywołane szczegóły wydarzeń sprzed lat.

Otwarcie ścieżki miało miejsce 6 lipca i było elementem obchodów 250. rocznicy konfederacji barskiej, ostatniego zrywu niepodległościowego przed upadkiem I Rzeczpospolitej, a jednocześnie wpisane w cykl uroczystości związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości.

Uczestników spotkania przywitał gospodarz terenu, Władysław Chmurski, nadleśniczy Nadleśnictwa Cisna. Z kolei Grażyn Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, przypomniała o samej idei upamiętnienia konfederatów na terenie Bieszczadów, zaś o historii odkrycia szańca i budowy ścieżki historycznej opowiedział historyk dr Piotr Sadowski, który był jednym z autorów koncepcji ścieżki.

Po występie artystycznym zespołu z Sanoka, który wykonał kilka pieśni patriotycznych, zebrani udali się na trasę ścieżki. Jej początek znajduje się na przełęczy nad Roztokami, gdzie zlokalizowano pierwszą tablicę. Tu również dyrektor Zagrobelna dokonała symbolicznego otwarcia szlaku poprzez przecięcie jedlinowego warkocza.

Przejście ścieżką historyczną, liczącą 11 przystanków tematycznych, na których uczestnicy mogli wysłuchać komentarza dr Piotra Sadowskiego, było świetną okazją do poznania tych tajemniczych do niedawna epizodów z dziejów Bieszczadów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE