Reklama

Chcą rozebrać pomnik w Birczy

Opublikowano: pon, 28 sty 2019 07:44
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości BIRCZA. Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, wszczął postępowanie w sprawie usunięcia z rynku w Birczy pomnika poświęconego poległym w walkach z UPA w latach 1944-1944.

Przeciwni usunięciu, są mieszkańcy i władze gminy. Rada Gminy Bircza, wydała w tej sprawie oświadczenie, w którym stanowczo sprzeciwia się planom PWINB. W obronie pomnika stanął również senator PiS Mieczysław Golba. Poniżej prezentujemy treść obu pism.

W latach 1945-1946 w Birczy miały miejsce 3 ataki UPA na miejscowość. Zginęło w nich kilkudziesięciu mieszkańców, żołnierzy LWP i funkcjonariuszy MO, ORMO i UB. O tych wydarzeniach przypomina pomnik wzniesiony dla upamiętnienia żołnierzy Wojska Polskiego, Wojska Ochrony Pogranicza, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa, Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej poległym w walce z faszystowskimi bandami Ukraińskiej Powstańczej Armii w latach 1944-1947. Na tablicy pamiątkowej napisano też „Żywi to pamiętają. Żywi dziś czuwają”. Na górze pomnika widnieje biały orzeł w złotej koronie (koronę dodano w latach 90. XX wieku) Źródło: Wikipedia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE