Reklama

Cenne drewno z naszych lasów poszło w świat!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: RDLP Krosno

Cenne drewno z naszych lasów poszło w świat! - Zdjęcie główne

foto RDLP Krosno

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości We wtorek 23 lutego w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów rozstrzygnięto XXII Submisję Drewna organizowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.

Na składach submisyjnych w Oleszycach i Załużu w tym roku wystawiono 1781 metrów sześciennych wyselekcjonowanego drewna najwyższej jakości, w tym: dębu –  1098 m. sześc., jaworu – 201 m, jesionu - 192 m, modrzewia - 130 m, dębu czerwonego - 74 m, buka – 70 m oraz drobne ilości klonu, olszy czarnej  i wiązu.


Nabywcy mieli możliwość oglądania surowca przez cały poprzedzający submisję tydzień lutego.

Oferty zakupu złożyło 19 firm z Polski, Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji i Włoch. Nabyły one łącznie prawie 1769 m sześc., czyli ponad 99 procent oferowanego surowca.

Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła 2026 zł. za metr sześcienny, przy czym najwyższą średnią osiągnęła dębina – 2607 zł. Z kolei najwyższa cena jednostkowa wyniosła 22 681 zł za m sześc. za kłodę rezonansowego jaworu z Nadleśnictwa Baligród. Zakupiła ją firma z Włoch.

Analiza rynku drzewnego i wciąż zmieniających się trendów pozwoliła nam na wystawienie oferty, która znalazła uznanie w oczach nabywców, a najbardziej cieszy fakt, że zdecydowaną większość surowca nabyły polskie firmy, bo każdy metr sześcienny drewna zakupiony do głębokiego przerobu w kraju, to pomnożenie jego wartości
- mówiła obecna na ogłoszeniu wyników Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Warto zwrócić uwagę, że drewno sprzedane na submisji już w postaci gotowych wyrobów będzie służyć ludziom całe dziesięciolecia, a w instrumentach muzycznych przetrwać może nawet setki lat. Włożyliśmy dużo pracy, by nasza oferta była atrakcyjna, stąd zasłużony sukces. Podziękowania kieruję do leśniczych i specjalistów od gospodarki drewnem.

Dyrektor Zagrobelna, podsumowując wyniki przetargu, podkreślała, że wymiar ekonomiczny submisji jest ważny, ale niezwykle istotne znaczenie ma też promocja polskiego drewna i naszego regionu, w którym zasoby drzewne wciąż rosną. Submisje w RDLP w Krośnie odbywają się nieprzerwanie od 2000 roku.

Drewno na ten przetarg wybierane jest spośród surowca pozyskanego w toku planowych cięć hodowlanych. Na terenie RDLP w Krośnie pozyskuje się rocznie około dwa miliony metrów sześciennych drewna, zatem pula submisyjna stanowi niecały promil tej masy.

 

RDLP Krosno

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy