Reklama

Cena za pochówek

Opublikowano:
Autor:

Cena za pochówek - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sanoku nie ustalał wykonawców do organizowania pogrzebów zmarłych, których nie może pogrzebać rodzina - tak odpowiada radnemu burmistrz Tadeusz Pióro.

Pytanie zadał na lipcowej sesji Ryszard Bętkowski. Radny dopytywał, na jakiej podstawie pochówki organizowane przez MOPS obsługuje tylko jedna z czterech firm pogrzebowych, które działają na terenie miasta. Twierdził, że nie odbył się żaden przetarg i pochówków dokonuje firma ustalona przez Rafała Gużkowskiego, dyrektora placówki.

Na ten zarzut odpowiedział włodarz miasta. Na jego prośbę Agnieszka Kornecka-Mitadis, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Sanoka, odczytała odpowiedź. Burmistrz Pióro podaje, że  MOPS realizuje pogrzeby w oparciu o ustawę o pomocy społecznej i uchwały Rady Miasta Sanok z 2004 r. Do tej pory takich pogrzebów było cztery: dwa w 2016 i dwa w 2017 r.

W tekście czytamy, że za każdym razem przeprowadza się rozeznanie cenowe, a wykonanie usługi nie może być droższe niż 7 tysięcy euro. Tym samym nie wymaga ona procedury przetargowej. Zasady określono w zarządzeniu burmistrza Sanoka z 30 kwietnia 2014 roku.

Włodarz przedstawił również fakty i wyliczenia dotyczące sprawowania pochówku przez MOPS. Zaznaczył, że dyrektor Gużkowski nigdy z nikim nie ustalał, kto ma realizować pochówek. Usługę wykonuje zleceniobiorca, który zaoferuje najkorzystniejszą cenę.

- Nie jest przewinieniem dyrektora, że (...) najniższą ofertę cenową składała ta sama firma - pisze burmistrz.

Za każdym razem rozeznanie cenowe przeprowadzali pracownicy MOPS-u. Włodarz zaznaczył również, że uśredniona jednostkowa cena pochówku w ciągu ostatnich trzech lat uległa zmniejszeniu o około 250 zł. 

Radny Bętkowski nie zgadza się z odpowiedzią burmistrza, ale sprawy komentować nie chce.

Średnie ceny usług pogrzebowych zleconych przez MOPS w latach 2014-2017:
- 1930,18 zł w 2014 r.
- 1939,82 zł w 2015 r.
- 1750 zł w 2016 r.
- 1675 zł w 2017 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE