Reklama

Całodobowa ochrona największego tarliska ryb

Opublikowano:
Autor:

Całodobowa ochrona największego tarliska ryb - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiosna jest czasem tarła, jednak nie wszyscy wiedzą gdzie, kiedy i jak trą się ryby, wówczas można wymierzyć im niezamierzoną krzywdę, bądź w niektórych przypadkach zamierzoną. W związku z tym powstała całodobowa ochrona największego tarliska ryb.

W celu zapewnienia ochrony i trwałości biologicznej, dla większości gatunków ryb i innych zwierząt w Polsce i na świecie, zostały wyznaczone prawnie okresy ochronne, w których bezwzględnie nie można na nie polować, płoszyć, ani niszczyć ich siedzib. Okresy te pokrywają się z czasem procesów rozrodczych danego gatunku i są oczywiście zróżnicowane i dopasowane do ich natury biologicznej oraz liczebności. Wszelkie działania mające na celu zakłócenie okresów ochronnych, są nie tylko naruszeniem prawa natury ale także działaniem podlegającym sankcjom z punktu widzenia prawa karnego.

Od kilku dni funkcjonuje całodobowa ochrona największego tarliska ryb. Państwowa i Społeczna Straż Rybacka przy wsparciu policji strzeże rzek Osławy i Sanoczka, które będące dopływem Sanu, jak co roku o tej porze stały się miejscem widowiskowego spektaklu - tarła ryb. Ławice świnek płyną w górę rzeki, gdzie składają ikrę.

Ławice ryb, jak oceniają strażnicy rybaccy, po kilka tysięcy sztuk płyną w górę rzeki, gdzie składają ikrę. Po drodze uderzeniami płetw tak intensywnie napowietrzają wodę, że ta wygląda jakby się gotowała. W czasie tarła świnki są pod ochroną. Jeszcze 20 lat temu prawdziwą plagą byli kłusownicy, którzy wykorzystywali okres tarła, ale ekologiczna edukacja oraz patrole zrobiły swoje i dziś to już rzadkość. Podkarpacie może się pochwalić czystością rzek i liczbą ryb, a zamiast kłusowników tarło obserwują turyści i pasjonaci, którzy fotografują i nagrywają to niezwykłe widowisko.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE