Reklama

Bykowce. Uczcili pamięć bohaterów poległych podczas walki z oddziałami niemieckimi w 1939 roku

Opublikowano:
Autor:

Bykowce. Uczcili pamięć bohaterów poległych podczas walki z oddziałami niemieckimi w 1939 roku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 10 września w Bykowcach obchodzono kolejną rocznicę walki oddziałów polskich i niemieckich w 1939 roku, podczas której poległo, po bohaterskiej obronie, sześciu żołnierzy Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora.

Wydarzenie to przypomina postać ppor. Mariana Zaremby oraz jego podkomendnych: szer. Ludwika Lisiaka, szer. Ignacego Matuszczaka, szer. Leona Piłata, szer. Leona Urbaniaka i szeregowca o nieznanym nazwisku, którzy ponieśli śmierć z rąk niemieckich oficerów. Ciała polskich żołnierzy spoczywają na cmentarzu w Bykowcach.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 11.00 w Bykowcach. Rys historyczny wydarzeń września 1939 r. przybliżył dr Hubert Osadnik z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Pod pomnikiem poległych żołnierzy złożono wieńce i kwiaty. Następnie zgromadzeni przeszli na cmentarz, gdzie miała miejsce modlitwa i apel za poległych, a także salwa honorowa.

W uroczystościach udział wzięli m. in.: Poseł na Sejm RP dr Piotr Uruski, Wójt Gminy Anna Hałas, Burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro, kombatanci, harcerze, środowiska patriotyczne, organizacje, mieszkańcy Bykowiec oraz zaproszeni goście.

Organizatorem tego wydarzenia jest Gmina Sanok we współpracy z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bykowce „Moja Wieś” im. Stanisławy Tarnowieckiej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. M. Boruty Spiechowicza oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE