Reklama

Bursa szkolna dla szpitala w Lesku

Opublikowano:
Autor:

Bursa szkolna dla szpitala w Lesku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szpital w Lesku ma pomysł na poszerzenie działalności opiekuńczo-leczniczej w rejonie Bieszczad.

Pod koniec grudnia zeszłego roku powiat leski przekazał szpitalowi w nieodpłatne użytkowanie bursę szkolną mieszczącą się przy ulicy Piłsudskiego 31. Jest to część programu pn. "Kompleksowe rozwiązanie opieki leczniczej dla powiatu leskiego - Bieszczady najpiękniejsze są jesienią".

W ramach programu realizowane jest już m.in. zadanie "Oddział Rehabilitacji". Istniejący oddział nadal będzie funkcjonował i specjalizował się we wszechstronnym, stacjonarnym i dziennym leczeniu pacjentów ze schorzeniami układu krążenia, narządu ruchu i systemu nerwowego. Taki zakres działalności oddziału i jego ścisła współpraca z funkcjonującymi na terenie Leska, Sanoka, Ustrzyk oddziałami kardiologii, ortopedii-traumatologii oraz neurologii ma zapewnić kompleksowość leczenia pacjentów. Oddział będzie nadal działał w oparciu o kontrakt podpisany z NFZ, dzięki czemu leczenie rehabilitacyjne będzie bezpłatne. Po realizacji projektu rozbudowy bloku operacyjnego leskiego szpitala, oddział zostanie przeniesiony.

Bursa i jej nowe przeznaczenie

W zaadaptowanych pomieszczeniach bursy szkolnej realizowane z kolei będzie zadanie "Zakład Opiekuńczo-Leczniczy". W lecznicy planuje się wykonywanie tzw. usług stacjonarnych pacjentom, którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia (zniedołężnienie, schorzenia lub urazy uniemożliwiające pacjentom codzienne funkcjonowanie) wymagają opieki pielęgnacyjnej, której nie może im zapewnić rodzina. Zakład będzie finansowany w ramach powszechnego ubezpieczenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pobyt w ZOL może być częściowo odpłatny. 

 Projekt budowlany pawilonu na bazie bursy szkolnej powinien zostać opracowany do kwietnia tego roku. Będzie on w pełni zgodny z koncepcją zmian i działań innowacyjnych zmierzających do scalenia działalności leczniczej w ramach działalności powiatu i przebudowy SP ZOZ w Lesku.

Budynek bursy z uwagi na swoje przeznaczenie w części B – pozwala na zagospodarowanie trzech kondygnacji na pokoje jedno- i dwuosobowe. 16 pokoi na każdym piętrze pozwala uzyskać do 80 miejsc. Dodatkowo istnieje możliwość zagospodarowania poddasza w części A budynku na sześć pokoi jedno-, dwu- lub trzyosobowych o podwyższonym standardzie. Niezbędne jest podzielenie budynku na strefy pożarowe i zapewnienie montażu windy. Dotychczasowe pomieszczenia kuchni i stołówki oraz pozostała część pomieszczeń socjalnych i biurowych po modernizacji zostanie ponownie wykorzystana. Budynek umożliwia organizację od 54 (wszystkie pokoje jednoosobowe ze wspólnym węzłem sanitarnym na dwa pokoje) do 96 łóżek. W pierwszym etapie przyjęto do realizacji 40 łóżek.

Przyszpitalny Dom Spokojnej Starości

Powstanie zakładu opiekuńczo-leczniczego to pierwszy etap adaptacji budynku bursy szkolnej. Według informacji Roberta Płaziaka, dyrektora SP ZOZ w Lesku, w planach jest jeszcze utworzenie domu spokojnej starości.

- Realizacja projektu, który opiewa w całości na sumę około 8 milionów - mówi -  mogłaby stać się jednym z elementów programu rozwoju długoterminowych usług medycznych w obszarze funkcjonowania powiatów leskiego, bieszczadzkiego i sanockiego.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE