Reklama

Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz zakazał nauczycielom korzystania z podręcznika "Historia i Teraźniejszość"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz zakazał nauczycielom korzystania z podręcznika "Historia i Teraźniejszość" - Zdjęcie główne

Bartosz Romowicz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podjąłem decyzję, którą przekazałem dzisiaj dyrekcji LO SMS w Ustrzykach Dolnych, o zakazie korzystania z podręcznika autorstwa prof. W. Roszkowskiego. Decyzję tą podjąłem w pełni świadomie, biorąc jej wszystkie konsekwencje na siebie - oświadczył Bartosz Romowicz.

Bartosz Romowicz dał się już poznać lokalnemu społeczeństwu jako burmistrz, który jest odważny i w słowach i w działaniu. Wypowiada się zazwyczaj w sposób, który szybko trafia do ludzi i to powoduje, że zyskuje wśród nich ogromną sympatię, a w konsekwencji obdarzany jest dużym zaufaniem. 

W marcu 2022 r. Minister Edukacji i Nauki wprowadził nowy przedmiot o nazwie: Historia i teraźniejszość. Przedmiot ten, od 1 września będzie nauczany w szkołach ponadpodstawowych. Na podstawie porozumienia między powiatem bieszczadzkim a gminą Ustrzyki Dolne, to gmina jest organem prowadzącym dla Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego, dlatego to burmistrz realizuje zadania w tym zakresie w imieniu gminy.

Od kilku dni w przestrzeni publicznej toczy się dyskusja nt. podręcznika do nowego przedmiotu. Wszystko za sprawą wielu kontrowersji, które w nim się znajdują. Autor tego podręcznika, profesor Wojciech Roszkowski (swoją drogą zasłużony historyk) w wielu miejscach w mojej ocenie stanowczo przekracza granice maksymy "szkoła uczy", i wchodzi w sferę światopoglądową. 

Najbardziej kontrowersyjne są określenia dotyczące metody in-vitro. Cytat z podręcznika:

"Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju 'produkcję'? Miłość rodzicielska była i pozostanie podstawą tożsamości każdego człowieka, a jej brak jest przyczyną wszystkich prawie wynaturzeń natury ludzkiej. Ileż to razy słyszymy od ludzi wykolejonych: nie byłem kochany w dzieciństwie, nikt mi nic nie dał, więc sam sobie muszę brać".

Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych napisał:


Rodzicielstwo (a od ponad roku przeżywam to każdego dnia w swoim życiu) to coś najpiękniejszego, co może zdarzyć się w życiu człowieka. Nie każdy ma jednak to szczęście, że udaje mu się być rodzicem w sposób naturalny. Niektórzy korzystają z dorobku nowoczesnej medycyny, stosując metodę invitro, zaś inni z adopcji dziecka. Czy to oznacza, że dzieci w takich rodzinach są inne? Gorsze lub mniej kochane? Jestem przekonany, że nie.

Dodał również stanowczo, że stoi na stanowisku, że szkoła ma przekazywać wiedzę i pokazywać wzorce zachowania. Szkoła ma rozwijać talenty dzieci, uczyć miłości do ojczyzny i szacunku do jej historii. Podkreślił też, że szkoła nie ma prawa wpływać na światopogląd uczniów, ukierunkowując go w konkretną stronę. Tym bardziej nie może tego robić w stronę poglądów aktualnie rządzącej w Polsce klasy politycznej. 

W związku z powyższym podjąłem decyzję, którą przekazałem dzisiaj dyrekcji LO SMS w Ustrzykach Dolnych,  o zakazie korzystania z podręcznika autorstwa prof. W. Roszkowskiego. Nauczyciel prowadzący przedmiot będzie realizował podstawę programową z przygotowanych przez siebie indywidualnych materiałów, które szkoła będzie bezpłatnie przekazywała uczniom. Decyzję tą podjąłem w pełni świadomie, biorąc jej wszystkie konsekwencje na siebie.

- podsumowuje burmistrz Ustrzyk Dolnych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy