Reklama

Broni nie złożyli

Opublikowano:
Autor:

Broni nie złożyli - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bojownicy podziemia niepodległościowego umierali porzuceni, odtrąceni w zaciszu polskiej prowincji, ale zawsze z bronią gotową do użycia. Jak co roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Z tej okazji odbywają się w wielu szkołach uroczyste akademie, w miastach organizowane są biegi, apele, wystawy ku czci Niezłomnych.

W Sanockim Domu Kultury już w poniedziałek, 27 lutego, odbył się spektakl "Są klęski, w których drzemie ukryte zwycięstwo" w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 2. Przed występem młodzieży w atmosferę tego od kilku lat obchodzonego święta wprowadził Roman Konieczny, starosta powiatu sanockiego, który krótko i rzeczowo naświetlił historię Żołnierzy Wyklętych.

Młodzież z Gimnazjum nr 2 recytowanymi wierszami i zaśpiewanymi przy akompaniamencie gitar piosenkami wspaniale odtwarzała tamten tragiczny czas trudnych decyzji młodych Niezłomnych. A przewodnikiem w ich decyzjach był honor.

Małgorzata Wosik swoją recytację wiersza "Po co Wam to  było Chłopcy?" zakończyła mocno i szczerze akcentując ostatnie słowa:

Umierali z ran w straszliwej męce
Padł niejeden, by nie powstać więcej
Biały krzyż stanął nad mogiłą
Pytam: Po co chłopcy? – Bo tak trzeba było!

Nad częścią artystyczną i pieczę nad uczniowską grupą teatralną sprawowali Zenona Kaleniecka, Małgorzata Mazur, Gabriela Socha i Daniel Sękowski.

Drugim ważnym punktem tej imprezy stało się ogłoszenie wyników VI Międzypowiatowego Konkursu Historycznego pt. "Oskarżeni o wierność". Organizator, Sanocki Klub Gazety Polskiej, przeprowadził go dwa tygodnie temu w naszym mieście. W zmaganiach, polegających na wypełnieniu trudnego testu ze znajomości faktów z życiorysów niektórych Niezłomnych oraz z wiedzy o Armii Krajowej, wzięło udział 17 uczniów z 9 gimnazjów powiatu leskiego, brzozowskiego i sanockiego oraz 12 uczniów z 6 szkół ponadgimnazjalnych z powiatów leskiego i sanockiego.
Kazimierz Węgrzyn, jako przewodniczący komisji konkursowej, w składzie której byli jeszcze Zdzisław Gładysz i Tadeusz Nabywaniec, przedstawił wyniki zarówno indywidualne, jak i drużynowe. W kategorii gimnazjów zwyciężyła, uzyskując 54 pkt., Katarzyna Bil z Gimnazjum nr 1 w Sanoku, druga była jej szkolna koleżanka, Anna Chmura z 51 pkt. Trzecie miejsce zdobyła Justyna Silarska z Gimnazjum w Strachocinie (50,5 pkt.), a czwarte Zuzanna Dąbrowska (50 pkt.) z tej samej szkoły. W klasyfikacji drużynowej w tej grupie wiekowej I miejsce przypadło więc G-1 w Sanoku, opiekunkami były nauczycielki Edyta Białowąs i Irena Gocko. II m. przypadło Gimnazjum w Strachocinie, opiekunka Elżbieta Dobosz, a III m. Gimnazjum w Niebieszczanach, opiekunka Dorota Klecha.

Wśród szkół ponadgimnazjalnych indywidualnie zwyciężyła Anita Barańska z II LO w Sanoku, uzyskując 52 pkt., Maciej Kosturski z tej samej szkoły był drugi z 51 pkt., a jako trzecia uplasowała się z 49 pkt. Gabriela Domaradzka z LO w Lesku. Tym samym w klasyfikacji drużynowej zwyciężyło II LO z Sanoka (w sumie 103 pkt.), drugie miejsce zajęło LO z Leska, którego przedstawicielkami były Gabriela Domaradzka i Katarzyna Hebda (97,5 pkt.), trzeci był ZS nr 5 z Sanoka, reprezentowany przez Krzysztofa Wolanina i Agnieszkę Chaberską (72,5). Uczniów z tych szkół przygotowywali i ukierunkowywali odpowiednio następujący nauczyciele. W II LO były to Magdalena Dziuban i Marta Szerszeń, w LO w Lesku Marek Irzyński, a w ZS nr 5 Agnieszka Jakobik.

Zwycięzcy konkursu pt. "Oskarżeni o wierność" otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz bardzo wartościowe i ciekawe książki. Nagrody wręczali Roman Konieczny, Bogdan Florek, skarbnik miasta Sanoka oraz Janusz Cecuła, radny powiatu sanockiego. Podobnymi lekturami historycznymi wyróżniono również nauczycieli, którzy opiekowali się uczniami.

W imieniu organizatorów podziękował im Kazimierz Węgrzyn, radny powiatu sanockiego, mówiąc m.in.
– Dzięki wam, nauczycielom, dorastające młode pokolenie sięga do źródeł, aby poznać prawdziwą, do tej pory zakłamywaną, historię Żołnierzy Wyklętych. Życzę wam dalszej owocnej pracy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE