Reklama

Blisko 2000 żołnierzy szkoliło się na Podkarpaciu w miniony weekend

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W miniony weekend blisko 2000 żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” swój wolny czas spędziło na ćwiczeniach na terenie całego Podkarpacia. Terytorialsi uczestniczyli w intensywnym szkoleniu rotacyjnym doskonaląc m.in. zagadnienia taktyczne, strzeleckie czy medyczne.

W miniony weekend blisko 2000 żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady  Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” swój wolny czas spędziło na ćwiczeniach na terenie całego Podkarpacia. Terytorialsi uczestniczyli w intensywnym szkoleniu rotacyjnym doskonaląc m.in. zagadnienia taktyczne, strzeleckie czy medyczne.

W miniony weekend rozpoczęło się pierwsze szkolenie rotacyjne po wakacyjnej przerwie we wszystkich batalionach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, które rozmieszczone są w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku i Przemyślu. W szkoleniach udział wzięło blisko 2000 terytorialsów z całego Podkarpacia.

 

Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT doskonalą umiejętności podczas szkoleń rotacyjnych czy poligonowych. Szkolenia podkarpackich terytorialsów ukierunkowane są głównie na optymalizację umiejętności żołnierzy w zakresie działań taktycznych czy strzeleckich. Nabyte umiejętności oraz pozyskane doświadczenie mogą być w przyszłości przydatne do wsparcia społeczności lokalnych służb w sytuacjach kryzysowych. Takie szkolenia stanowią praktyczny wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania.

 

Na przestrzeni ponad 5 lat, jakość szkoleń żołnierzy 3. PBOT wzrosła w znaczący sposób. Podkarpaccy terytorialsi doskonalą umiejętności podczas szkoleń, aby utrzymać dotychczas nabyte zdolności bojowe. Szkolenia rotacyjne, zintegrowane, a także  ćwiczenia, udział w zawodach, prowadzone w wymiarze międzynarodowym pozwalają na budowanie indywidualnych i zespołowych zdolności tzw. podwójnego zastosowania. Efektywność oraz intensywność prowadzonych obecnie szkoleń, może być przydatna podczas konfliktu, ale też w czasie pokoju, czy kryzysu, na przykład przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych czy katastrof.

 

-Podkarpaccy terytorialsi rozumieją przynależność do regionu oraz społeczności, którą jesteśmy gotowi bronić i wspierać. Właśnie dlatego szkolenia odbywają się w tzw. stałych rejonach odpowiedzialności, stąd aktywność szkoleniowa żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT w ich SRO. Dynamiczność szkoleń w wymiarze lokalnym i międzynarodowym obrazuje wzrost zainteresowania służbą w 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Profesjonalna kadra, pasja żołnierzy z Podkarpacia to siła i niewątpliwy atut stanowiący fundament funkcjonowania 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej - podkreśla płk Michał Małyska – dowódca podkarpackich terytorialsów.

 

Zgodnie z kalendarzem działalności 3. PBOT w przyszłą sobotę tj. 3 września odbędzie się także powołanie ochotników na 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe wyrównawcze.

 

Co należy zrobić, by skorzystać z możliwości szkolenia? Przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 3PBOT. Do dyspozycji zainteresowanych jest również infolinia. Pod numerem telefonu  800-696-077 można uzyskać wszelkie odpowiedzi w zakresie służby w WOT, informacje uzyskamy również za pomocą strony: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Wymagania, jakie należy spełniać:

  • polskie obywatelstwo
  • wiek: 18-60 (63 w korpusie oficerów)
  • niekaralność za przestępstwa umyślne
  • zdrowie fizyczne i psychiczne by pełnić służbę wojskową

3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej umożliwia najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową. Jest to możliwe dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy. Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy