Reklama

Bieszczadzki oddział SG upamiętnił Kapelanów Katyńskich [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W niedzielę 14 maja, w Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej odbyła się uroczysta celebra związana z upamiętnieniem pomordowanych Kapelanów Katyńskich. Po nabożeństwie delegacja Bieszczadzkiego Oddziału SG złożyła wieniec i zapaliła znicze w Alei Dębów poświęconej pamięci duchownych.

Mszy św.  przewodniczył ks. prał. kan. płk SG Zbigniew Kępa, dziekan Straży Granicznej. W celebrze uczestniczył Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG gen. bryg. SG Robert Rogoz oraz poczet sztandarowy BiOSG.

Po Eucharystii zgromadzeni przeszli do kaplicy Ukrzyżowania. Tam, pod tablicą poświęconą Pamięci Kapelanów Katyńskich złożono wieniec, a następnie przy każdym z dębów upamiętniających pomordowanym duchownych zapalono znicze.

 

Aleja Dębów jest poświęcona służącym w Wojsku Polskim, znanym z nazwiska 33 duchownym różnych wyznań zamordowanym w 1940 roku. Oni również, podobnie jak inni polscy oficerowie, zginęli od strzału w tył głowy. Każdemu z nich poświęcono jedno z 33 drzew, o czym informują umieszczone przy dębach tabliczki. Wśród upamiętnionych kapelanów najwięcej jest duchownych wyznania rzymskokatolickiego, ale są też duchowni wyznania greckokatolickiego,  prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego oraz mojżeszowego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE