Reklama

BIESZCZADY: Rusza rozbiórka Chatki Puchatka. Zmiana przebiegu szlaku i wirtualna Chatka [FOTO+VIDEO]

Opublikowano: czw, 30 kwi 2020 13:14
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 28 kwietnia nie wejdziemy już na teren, gdzie mieściło się schronisko Chatka Puchatka. Rozpoczną się już wkrótce prace rozbiórkowe kultowego bieszczadzkiego obiektu.

Przebudowa jest finansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa podkarpackiego (czyli środków wspólnoty - Unii Europejskiej), dofinansowaniu budżetu RP, przy znacznym wkładzie finansowym również samego parku. 

Wykonawca przystąpił do prac remontowych, teren został ogrodzony, a schronisko wyłączone z użytkowania. Na miejscu pojawił się ciężki sprzęt.

Aby zapewnić bezpieczeństwo i turystom, i ekipie firmy prowadzącej przebudowę, BPN zmienił przebieg szlaku turystycznego prowadzącego z Przełęczy Wyżnej (parking Gminy Lutowiska) na Połoninę Wetlińską (schemat poniżej).

BPN prosi wszystkich turystów o przejście za nowym oznakowaniem. Nie ma już możliwości podejścia do schronu „Chatki Puchatka”, ani przejścia leśnym odcinkiem dawnego szlaku żółtego. Poza tym cały grzbiet Połoniny Wetlińskiej jest udostępniony (szlak czerwony), jest to okazja do podziwiania połoniny z nieco innej perspektywy. Zmiana przebiegu szlaku, pozwoli na korzystanie przez turystów z bacówki wybudowanej w końcu roku 2019, która będzie stanowić małą namiastkę usług turystycznych na czas przebudowy. 

Remont schroniska wywołuje w dalszym ciągu spore emocje. Bieszczadzki Park Narodowy zdaje sobie sprawę, iż dla wielu z turystów z „Chatką” kojarzą się liczne wspomnienia i pierwszy widok bieszczadzkich połonin. Dlatego postanowili ocalić ją dla potomności i przenieść do świata wirtualnego. Wygląd „Chatki” przed remontem ukaże jej wirtualna kopia 3D. Każdy będzie mógł sobie obejrzeć wirtualizację w wersji sketchfab. Opracowania podjęła się firma J&R Kraczek. 

Nowy obiekt będzie służył jak dotychczas turystom indywidualnym, jako miejsce dziennego odpoczynku, również nocnego (w ograniczonym zakresie ze względu na pojemność, bez możliwości rezerwacji dla grup). Park będzie świadczył tu usługi z zakresu edukacji turystycznej i przyrodniczej oraz związanych z poprawą bezpieczeństwa osób wędrujących po Bieszczadach, w ograniczonej formie również gastronomiczne.

Z obiektu w dalszym ciągu będzie korzystało całodobowo Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – zaplanowano odpowiednią stróżówkę, służby medyczne (kwestia zapewnienia alternatywnej łączności dla karetek pogotowia w trudnym terenie górskim), Straż Parku oraz pośrednio Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obsługujący jedną z trzech najwyżej ulokowanych w polskich Karpatach stacji pomiarowych.

Wykonawca zlecił obrobienie zakupionego wcześniej drewna potrzebnego do konstrukcji obiektu. Konstrukcja schroniska już powstaje w Wetlinie, jej wykonaniem zajmuje się firma "Firma po AGH-U" Mateusza Wójcika. 

Planuje się, iż w roku 2020 na Połoninie Wetlińskiej stanie obiekt drewniany, kryty blachą w stanie surowym zamkniętym. W roku 2021 planowany jest kolejny etap – jego wyposażanie, podłączanie mediów, instalacji, rozruch oczyszczalni, toalet itp. W roku 2021 zaplanowano także podłączenie obiektu do sieci elektroenergetycznej za pomocą podziemnego kabla (inwestycja Polskiej Grupy Energetycznej).

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    Mariusz

    ?