Reklama

BIESZCZADY. O czym warto pamiętać wybierając się w góry?

Opublikowano:
Autor:

BIESZCZADY. O czym warto pamiętać wybierając się w góry? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Długi weekend trwa. Wiele osób wykorzysta ten czas na wyjście w góry, na przykład w Bieszczadach. Ze względu na to, chcemy przypomnieć Wam kilka ważnych kwestii dotyczących wędrówek po szlakach i nie tylko.

Kilka ważnych uwag na długi weekend czerwcowy - frekwencja turystyczna będzie zwiększona, a chcemy abyście się jak najlepiej przygotowali do górskiej wędrówki.

 

Warunki pogodowe nas nie rozpieszczają. Ostatnio w niektórych miejscach w Bieszczadach spadło w ciągu doby tyle mm opadu, co zwykle w ciągu całego miesiąca. Były też podtopienia w paru bieszczadzkich miejscowościach i lokalne powodzie. Deszcz nie pozostaje też bez wpływu na stan szlaków.

 

W weekend pogoda też będzie zmienna, prognozowane są okresowo opady, dlatego do wyjścia w góry należy się odpowiednio przygotować, wiedząc, iż w tych miejscach, gdzie nie ma jeszcze trwałego podłoża (progi przeciwerozyjne, stopnie kamienne, kładki drewniane), szlaki są błotniste, przez co bardzo śliskie.

 

Trwa remont schroniska „Chatka Puchatka”, a wejść na plac budowy nie można. Takie zasady obowiązują w całym kraju. Zwiedzanie odbywa się po oznakowanych szlakach. Koniecznie czytajcie oznaczenia. Cały czas Służba Parku będzie dyżurować i czuwać nad przestrzeganiem zasad, oczywiście udzielając też informacji turystycznej.

 

Szlak na Połoninę Wetlińską z Przełęczy Wyżnej zmienił charakter (szczególnie po ulewach) i nie jest już taki łatwy. Zdecydowanie odradzamy go osobom starszym i rodzinom z małymi dziećmi. Informujemy, iż działki po obydwu stronach drogi nie są naszą własnością (parking oraz infrastruktura towarzysząca).

 

Zatrzymywanie pojazdów odbywać się może wyłącznie na parkingach (ostatnio przy drogach wojewódzkich poprawiono zjazdy na nie, a tym samym polepszyły się warunki bezpieczeństwa dla podróżujących).

 

W Wołosatem parkujemy na obydwu parkingach, a po ich zapełnieniu przy obiektach stadniny. W samej miejscowości już od zeszłego roku nie można parkować przy drodze. Lepiej skorzystać z płatnego parkingu niż dostać mandat (wysoce prawdopodobne). Przypominamy o bezpłatnych toaletach, barze, salce edukacyjnej i wystawie plenerowej.

 

Korzystać już można z małej drewnianej infrastruktury. Pamiętajcie o dystansie społecznym!

 

Wstęp do Parku jest płatny (gotówką w punktach informacyjno-kasowych lub przez e-parki), zniżki i zwolnienia zgodnie z ustawą (KDR). Zapoznajcie się z regulaminem zwiedzania.

 

Droga prowadząca do Bukowca przez enklawę Parku w Tarnawie Niżnej nad Sanem jest w bardzo kiepskim stanie. Prosimy o bardzo wolną jazdę i zwiększoną uwagę, zarówno kierowców jak i rowerzystów. Jednocześnie zaznaczamy, że wspomniany odcinek nie znajduje się w zarządzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

 

Wszystkie szlaki są w tej chwili dostępne.

 

PAMIĘTAJCIE! BĄDŹCIE ROZSĄDNI W GÓRACH

 

Źródło: BdPN

 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE