Reklama

Bieszczady. Ksiądz z zarzutami seksualnego wykorzystania małoletniego i zakazem zbliżania się do dzieci

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miranda Korzeniowska

Bieszczady. Ksiądz z zarzutami seksualnego wykorzystania małoletniego i zakazem zbliżania się do dzieci - Zdjęcie główne

foto Miranda Korzeniowska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Delegat metropolity przemyskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży poinformował Prokuraturę Rejonową w Sanoku o podejrzeniach wobec jednego z podkarpackich księży. Wszczęto postępowanie i przedstawiono mu zarzuty za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej oraz wydano zakaz zbliżania się do dzieci.

Prokurator Izabela Jurkowska-Hanus, szefowa Prokuratury Rejonowej w Sanoku poinformowała, że duchowny usłyszał już zarzuty i na prokuratorski wniosek zastosowano wobec niego zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego na odległość mniejszą niż 300 metrów oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym w jakikolwiek sposób.


Dodatkowo ksiądz ma również zakaz zbliżania i kontaktowania się z innymi małoletnimi w jakiejkolwiek formie. Nie może prowadzić także żadnej działalności związanej z edukacją i wychowaniem osób małoletnich. Środkiem zapobiegawczym, jaki w tym postępowaniu zastosowano, jest dozór policji z obowiązkiem kilkakrotnego stawiania się w ciągu tygodnia we wskazanej jednostce.

 

Te środki, które zastosowaliśmy, mają zabezpieczyć prawidłowy tok postępowania i spełniły tę funkcję.

- stwierdza prokurator Izabela Jurkowska-Hanus.

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, duchowny uczył w szkole podstawowej w Ustrzykach Dolnych i miał przygotowywać dzieci do przyjęcia sakramentu pierwszej komunii świętej. Prokuratura nie udziela natomiast żadnych informacji na temat danych dotyczących księdza, jego ofiary i czynów, jakich się dopuścił. Nie może również ujawnić, czy podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów. Od kilku miesięcy kapłan nie pełni już  posługi duszpasterskiej w żadnej parafii. 

Zarzuty, jakie usłyszał duchowny, dotyczą popełnienia czynów objętych artykułami: 199 § 3 i art. 200 Kodeksu karnego.

Art. 199. Seksualne nadużycie stosunku zależności lub krytycznego położenia

§ 3. Kto obcuje płciowo z małoletnim lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej albo doprowadza ją do poddania się takim czynnościom, albo do ich wykonania, nadużywając zaufania lub udzielając w zamian korzyści majątkowej, lub osobistej albo jej obietnicy.

Art. 200. Obcowanie płciowe z osobą małoletnią lub doprowadzenie jej do poddania się czynnościom seksualnym

 

Podejrzany dopuścił się zarzucanych mu czynów kilka lat temu i działo się to na przestrzeni kilku lat. Pokrzywdzona jest jedna osoba, dziś jest to osoba pełnoletnia.

- wyjaśnia prokurator Izabela Jurkowska-Hanus.


To odnośnie odpowiedzialności w świetle prawa cywilnego, a jak jest w postępowaniu kanonicznym?

Metody postępowania wobec sprawców wykroczeń seksualnych w Kościele katolickim

Rozróżnia się dwie płaszczyzny postępowania Kościoła katolickiego wobec pedofilii we własnych szeregach: zewnętrzną i wewnętrzną. Zewnętrznie księża w każdym kraju podlegają prawom miejscowym, które definiują przestępstwo pedofilii i inne przestępstwa seksualne w różny sposób. Kościół katolicki nie ma ustalonego jednolitego sposobu postępowania wobec praw obowiązujących we wszystkich krajach.


Wewnętrznie Kościół katolicki ustala reguły postępowania w taki sposób, by nie naruszały kompetencji władz świeckich do karania przestępstw. Reguły te określają, jakie postępowanie księży w zakresie życia seksualnego jest przestępstwem kanonicznym, zagrożonym karami kościelnymi. Nie zawsze nadużycie seksualne księży stanowią przestępstwo w rozumieniu prawa świeckiego.


Przestępstwem według prawa kanonicznego jest przede wszystkim wykorzystywanie sakramentu spowiedzi do molestowania seksualnego, podczas którego może dojść do przestępstwa w rozumieniu prawa świeckiego – na przykład pedofilii, czy homoseksualizmu (w krajach muzułmańskich). Dokumentem, na podstawie którego władze kościelne postępowały w przypadkach podejrzenia księży o nadużycia seksualne w rozumieniu prawa kanonicznego, przez długi czas była instrukcja Crimen sollicitationis z 1922 roku, aktualizowana w 1962.

 

Instrukcja ustalała całkowitą poufność postępowania kanonicznego – wszystkie osoby zaangażowane w postępowanie zobowiązane były do zachowania tajemnicy w sprawach, o których dowiedziały się podczas procesu, jednak nie zobowiązywała do milczenia ofiar i świadków, których wiedza nie była związana z procesem. Instrukcja pozostawała w użyciu aż do wydania nowych regulacji w 2001 roku.


Jej istnienie stało się powodem oskarżania Kościoła katolickiego o ukrywanie przestępstw seksualnych księży, na podstawie niepotwierdzonego domniemania, iż instrukcja rozciąga regułę poufności postępowania kanonicznego na stosunek ofiar i świadków do śledztwa według prawa świeckiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy