Reklama

BIESZCZADY. Jak zimą poruszać się na szlakach turystycznych?

Opublikowano:
Autor:

BIESZCZADY. Jak zimą poruszać się na szlakach turystycznych? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szlaki piesze na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego są otwarte, a korzystanie z nich jest bezpłatne. Dyrekcja BdPN przygotowała zalecenia dla turystów, jak obecnie poruszać się po terenie parku.

Do 12 kwietnia, czyli w okresie zimowym, nie będą pobierane opłaty za wstęp na szlaki turystyczne. W zimie udostępniane są też szlaki piesze, po których można poruszać się również na nartach wyposażonych w foki. Według pracowników BdPN najodpowiedniejsze będą narty skiturowe lub narty śladowe. Dla bezpieczeństwa barier zabezpieczających oraz innych turystów obowiązuje całkowity zakaz zjazdów, oprócz na szlakach wyznaczonych przez dyrektora parku. Zakaz obejmuje m.in. wykorzystanie poza terenem wyznaczonym nart, desek snowboardowych, sanek oraz tzw. jabłuszek.

Ze względu na oblodzenie pewnych odcinków warto wyposażyć się w tzw. raki. Bardzo ważny jest też odpowiedni ubiór wraz z wyposażeniem, należy też zachowywać ostrożność przy pokrywie śnieżnej okrywającej szlaki. Przy obecnych warunkach pogodowych, czas przejścia może znacznie się wydłużyć, nawet dwukrotnie do czasu podawanego na pokonanie w warunkach letnich.

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego radzi też, aby być przygotowanym na każdą ewentualność. Warto zgłosić planowaną wyprawę w stacji ratunkowej GOPR w Ustrzykach Górnych. Wszelkie informacje o czasowo zamkniętych odcinkach szlaków, ze względu na niekorzystne warunki (np. śnieżyce, zagrożenie lawinowe, wiatrołomy lub zerwanie kładek na potokach) znajdzie się na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dla bezpieczeństwa osób odwiedzających park w okresie zimowym, w strefach połonin zamontowano nowy system oznakowania szlaków turystycznych. Czerwone tyczki o wysokości 250 cm, na których znajdują się pomarańczowe tabliczki z numerami, umieszczono powyżej górnej granicy lasu. Wskażą uczęszczającym przebieg szlaku oraz posiadają przypisany numer o znanej lokalizacji GPS. Do ustalenia położenia osób potrzebujących pomocy przez służby ratownicze przydatna okaże się aplikacja "Ratunek".

Należy pamiętać też, że park jest domostwem dzikich zwierząt. Ze względu na to, należy zabrać ze sobą niedojedzone resztki jedzenia, kanapki. Zwierzyna nie potrzebuje dokarmiania, a resztki pokarmów mogą przyciągnąć je do szlaków, co może stworzyć zagrożenie dla turystów. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE