Reklama

BIESZCZADY. Czy wiecie co tak kolorowego porasta drzewa? [VIDEO]

Opublikowano: pon, 11 maj 2020 12:30
Autor:

BIESZCZADY. Czy wiecie co tak kolorowego porasta drzewa? [VIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Choć głównie przystosowane są do życia w trudnych warunkach środowiskowych, w Bieszczadach nietrudno jest je spotkać. Po raz kolejny pan Kazimierz Nóżka przypomina nam, jak piękne osobliwości przyrodnicze można spotkać na łonie natury.

Niejednokrotnie je widzieliście, a czy wiecie, że jednym z naturalnych wskaźników czystości powietrza są właśnie porosty?
Dlaczego akurat porosty są wskaźnikiem jakości powietrza? Potrafią one pobierać różne składniki prosto z powietrza. Są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia, szczególnie na dwutlenek siarki, który hamuje ich rozwój.

Więcej o porostach, które można znaleźć w lesie

Porosty to fascynująca współpraca dwóch grup organizmów – grzybów i glonów.

Każdy z partnerów ma specyficzne umiejętności, dzięki takiej kombinacji porost może zasiedlić nawet najbardziej nieprzyjazne miejsca - nagie skały, pionowe ściany budynków, drzewa, wydmy, płoty czy kamienie w górskim potoku.

Grzyb to ruszt porostu, który „mocuje” go na podłożu. Jego funkcją jest dostarczenie wody i soli mineralnych potrzebnych partnerowi, czyli glonowi. Glony mają specjalne aparaty, dzięki którym potrafią zamieniać energię światła słonecznego na pokarm (w procesie fotosyntezy) i dzielą się nią z grzybem. Każdy pracuje na wspólny sukces.

Kształt i wielkość porostów zależą od ilości zanieczyszczeń zawartych w powietrzu. W miejscach, gdzie zanieczyszczenia są bardzo duże, występuje tzw. pustynia porostowa - porostów tam nie ma.

Przy dużym zanieczyszczeniu występują porosty skorupiaste (proszkowate). Jeśli powietrze jest trochę czystsze, można zaobserwować porosty o plesze listkowatej przylegające do pnia.

Tam, gdzie powietrze jest czystsze, porosty są coraz większe, coraz bardziej rozgałęzione i „puszyste” – to porosty krzaczkowate. Na obszarach z czystym powietrzem plecha ma często postać długich sztywnych nitek lub frędzelków. Porosty niezależnie od kształtu mogą mieć bardzo różne kolory – zielone, szare, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, brązowe i czarne.

Przyjrzyjmy się porostom na pniach drzew rosnących w okolicy, a zobaczymy, w jakim środowisku żyjemy.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE