Galę rozpoczęły dwa piękne utwory Konstantego Wileńskiego: „Walc dla Oliviera” i „Walc dla Soni”, w wykonaniu Haadi Abboudiego i Elizavety Yeromenko z towarzyszeniem Lwowskiej Orkiestry Kameralnej AKADEMIA, wprowadzając taneczny, bajkowy nastrój. Utrzymany on został w dalszej części, dzięki koncertowi A-dur J.S. Bacha, świetnie zagranemu na dwa fortepiany przez Yelizavietę Horosovą i Zuzannę Wojdak. Po Bachu był Beethoven, a dokładnie jego koncert C-dur w świetnym wykonaniu Andrija Zakhadiakina z Ukrainy. W finałowej Gali nie mogło zabraknąć muzyki Chopina.
Najpierw zabrzmiał koncert f-moll op.21, który wykonał Miron Łajming, a następnie koncert e-moll op.11 w wykonaniu Mateusza Maciołka. Klasyczny, koncertowy klimat zmienił się, gdy za fortepianem zasiadł Jehor Bakhmut (Ukraina), któremu towarzyszyła nie tylko Lwowska Orkiestra Kameralna, ale również kontrabasista i perkusista z zespołu Konstantego Wileńskiego. Zagrali wariacje na temat Paganiniego, utwór opracowany przez samego mistrza. Jazzowe rytmy wyraźnie przypadły do gustu publiczności, która żywo zareagowała na zmianę muzycznych klimatów. Widownia z zadowoleniem „kupiła” ten pomysł, uznając, że takie zakończenie części koncertowej Gali mogło się zdarzyć wyłącznie na Forum Pianistycznym w Sanoku.
Pożegnanie przyjaciół
A po chwili całkowicie zmieniła się sceneria. Wyprowadziła się ze sceny Orkiestra, wyjechały fortepiany. Pojawili się natomiast uczestnicy Forum, Mistrzowie w znakomitej obsadzie oraz przybyli na finałową Galę Goście. Wśród nich: Lech Dzierżanowski - dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, Zenobiusz Kajda - wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grzegorz Kornecki - z-ca burmistrza m. Sanoka oraz Tomasz Tarnawczyk i Ewa Wojtyńska-Kiczorowska, dyrektor i jego zastępczyni z Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku.Uroczystość wręczenia nagród uczestnikom rozpoczęła się od wyróżnienia osób, które wniosły duży wkład w rozwój Forum. Zaszczytnym tytułem „Ambasador Kultury Podkarpacia” uhonorowano: Lecha Dzierżanowskiego oraz oraz Philippe Giusiano, wybitnego pianistę z nad Sekwany. Duży zaszczyt spotkał japońską pianistkę i pedagoga Akiko Ebi, która w uznaniu za działalność na rzecz promocji kultury polskiej otrzymała brązowy medal Zasłużony kulturze GLORIA ARTIS.
O tym, jak wysoko cenionym projektem edukacyjnym jest Międzynarodowe Forum Pianistyczne, świadczy liczba nagród przyznawanych jego uczestnikom. Można powiedzieć, że z Sanoka każdy z nich wyjeżdża z jakąś nagrodą.
Pokażmy te, które uznawane są za najcenniejsze, zaczynając od „nagrody publiczności” (w kwocie 1000 zł), ufundowanej przez prywatną osobę, miłośniczkę Forum i muzyki Annę Kulandę. Festiwalowa publiczność najwięcej głosów przyznała pianiście, wykonywującemu wariacje na temat Paganiniego, JEHOROWI BAKHMUTOWI. Nagroda Prezydenta RP - „złote” pióro przypadła w udziale Fortesie Jusufi. Cieszącą się dużym prestiżem nagrodę artystyczną Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich otrzymał polski pianista pochodzenia białoruskiego Kirył Keduk. Dużo było stypendiów. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ufundował ich trzy, a trafiły one do rąk: Hanny Derej, Mirona Łajminga i Mateusza Maciołka.
Roczne stypendium, ufundowane przez p. Annę Kulandę, otrzymał Kacper Żaromski, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Krośnie, uczeń Doroty Skibickiej. Nagroda Fundacji Muzyki Polskiej w wys. 1000 zł. przyznana została Khrystynie Beniuk. Nagrodami artystycznymi Tatiany Shebanovej, „za szczególne predyspozycje chopinowskie”, uhonorowano dwie pianistki: Salomiię Salamaniuk i Yanę Kalenchuk. Tytuły „kameralistów Forum” przyznano aż czterem pianistkom. Są to: Ilona Shcherbatiuk, Yelyzaveta Hrosova, Julia Willner-Paster i Maria Polarczyk.
I na zakończenie te najcenniejsze, wymarzone, wyśnione, czyli „Złote Parnasy”. W tym roku przyznano ich trzy, a oto ich zdobywcy;
- Joris Mikuzis – urodzony w 2006 r. na Litwie. Uczeń prof. Aleksandry Zverblyte w National M. K. Ciurlionis School of Arts w Wilnie.
- Vitalii Dvorovyi – z Ukrainy. Student. Uczy się w Mykola Lysenko Lviv National Music Academy pod okiem prof. Jozsefa Ormeny.
- Kirył Keduk – polski pianista poch. białoruskiego, ur. w Grodnie w rodzinie o polskich korzeniach. Ukończył Gdańską Akademię Muzyczną, po czym studiował we Włoszech i na Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym w klasie prof. Piotra Palecznego. Następnie studia podyplomowe w Manchesterze.
Zamykając Forum Zenobiusz Kajda, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej MKiDN, oprócz sakramentalnych: „XVIII Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” uważam za zamknięte” – powiedział m. in: „Dziękuję za muzykę! Za piękną muzykę! Bo muzyka jest lekarstwem na wszystko.”
Żegnano się długo, gorąco, dzielono się wrażeniami, kończąc zazwyczaj rozmowy: do zobaczenia za rok! Na pewno za rok przyjadą tu zdobywcy Złotych Parnasów, bo to jest m. in. nagroda za tegoroczne zwycięstwo. Przyjedzie wielu młodych pianistów, którzy byli blisko szczęścia, ale jeszcze trochę im zabrakło. Będą chcieli sięgnąć nieba. Co na gorąco można powiedzieć: była to kolejna świetna edycja Forum. Znakomita obsada mistrzowska, cudowne koncerty, dużo ciekawych propozycji, sporo nowinek. Warto chuchać i dmuchać, podgrzewając ogień pod Forum, aby ono trwało i trwało. Sanok i Podkarpacie mogą być z niego dumne!
Relacją z Gali finałowej żegnamy się z naszymi Czytelnikami z portalu Korso sanockie. Ceniąc ogromne wartości, jakie tkwią w tym projekcje, z satysfakcją przyjęliśmy propozycję partnerstwa medialnego Forum. Staraliśmy się jak najlepiej z funkcji tej wywiązać, racząc Państwa codziennymi relacjami. Jeśli spotkały się one z Państwa zainteresowaniem, ogromnie się cieszymy. A jeśli ktoś z Was postanowił, że za rok zechce wziąć udział w XIX Forum, nasza radość będzie jeszcze większa. Wcześniej ktoś powiedział: „Muzyka jest lekarstwem na wszystko!” Leczmy się nią w takim razie!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.