Reklama

Bezpłatne badania i konsultacje lekarskie dla osób z astmą ciężką na Podkarpaciu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Bezpłatne badania i konsultacje lekarskie dla osób z astmą ciężką na Podkarpaciu - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ramach kampanii edukacyjnej Posłuchaj Swoich Płuc pacjenci z astmą ciężką mają okazję skorzystać z bezpłatnych badań morfologii krwi ze wzorem odsetkowym krwinek białych. Jest to najważniejsze badanie pomocnicze w diagnostyce astmy ciężkiej eozynofilowej, w którym typowo można stwierdzić eozynofilię. Dzięki niemu lekarz ma lepszy obraz choroby i może lepiej dobrać sposób leczenia astmy. Po wykonaniu bezpłatnego badania krwi pacjenci będą mogli też otrzymać konsultację z lekarzem specjalistą.

Jak skorzystać z bezpłatnego badania i konsultacji lekarskiej?

 

Aby skorzystać z badania należy wejść na stronę internetową www.posluchajswoichpluc.pl i wypełnić Test Ryzyka Astmy Lungprint – jeśli udzielone odpowiedzi wskazują na występowanie astmy ciężkiej, użytkownicy za pomocą banneru zostaną przekierowani do umówienia konsultacji z pielęgniarką, która przeprowadzi kwalifikację do bezpłatnego badania.  Po kwalifikacji pacjenci otrzymają voucher do zrealizowania w Laboratoriach Diagnostyka –  w województwie podkarpackim wykonanie badania jest możliwe w kilku miastach, w 17 punktach pobrań.  Lista placówek dostępna jest pod adresem: https://enterna-medica.pl/resources/data/sections/125/wykaz_punktow_pobran_diagnostyka.pdf

 

W mailu z voucherem na badanie znajduje się ankieta, za pomocą której uczestnicy akcji mogą podzielić się wynikiem badania eozynofilów z centrum medycznym. Jeśli poziom eozynofilów będzie wysoki pacjent otrzyma możliwość bezpłatnej konsultacji telemedycznej z lekarzem specjalistą. O poszczególnych krokach uczestnika informuje pielęgniarka kwalifikująca do otrzymania bezpłatnego badania. Szczegóły znajdują się w regulaminie akcji na stronie kampanii www.posluchajswoichpluc.pl

 

Co to jest astma eozynofilowa i jak ją leczyć?

 

Astma eozynofilowa to jeden z fenotypów/rodzajów astmy. Jej przyczyną są zlokalizowane w obrębie tkanki płucnej nacieki białych krwinek nazywanych eozynofilami. Są one częścią naszego układu odpornościowego. U niektórych osób chorych na astmę mogą prowadzić do zapalenia dróg oddechowych. Astmę eozynofilową może mieć ok. 70 procent osób z ciężką postacią choroby.

 

W Polsce innowacyjne i wysoce skuteczne leczenie astmy ciężkiej jest dostępne bezpłatnie dla pacjentów (w całości refundowane) w ramach programu lekowego. Realizowany jest on w wybranych 50 specjalistycznych ośrodkach w całym kraju.  W województwie podkarpackim leczenie astmy ciężkiej odbywa się w placówce zlokalizowanej w Rzeszowie.

 

Leczenie biologiczne mam od kilku miesięcy, a już jestem przeszczęśliwa, bo ono radykalnie zmieniło moje życie. Jestem zaskoczona, że mogę nabrać powietrza, zrobić wydech, który mam coraz głębszy. Rano wstaję wcześniej, nie mam ataku astmy, nie duszę się. Nie budzę się też w nocy. W ciągu dnia nie zażywam krótko działającego leku rozszerzającego oskrzela, przerywającego duszność, bo jej nie mam. Dziś, po wielu latach choroby mogę powiedzieć, że mam astmę pod kontrolą i mogę cieszyć się życiem – opowiada Anna Przybysz . Astmę rozpoznano u niej 44 lata temu, w wieku 15 lat.

 

Kampania Posłuchaj Swoich Płuc to inicjatywa współorganizowana przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, adresowana do pacjentów z astmą ciężką i ich rodzin.

 

Jej celem jest edukacja dotycząca objawów świadczących o braku prawidłowej kontroli astmy oraz zwiększanie świadomości na temat podstawowych problemów, z jakimi mierzą się pacjenci, takich jak: wybudzenia nocne, stosowanie sterydów w tabletkach, nadużywanie leków doraźnych (krótko działających leków rozszerzających oskrzela) oraz hospitalizacje spowodowane atakami astmy.

 

Działania w ramach kampanii Posłuchaj Swoich Płuc zostały objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Operatorem medycznym akcji jest Enterna-Medica.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy