Reklama

„Bezpieczne ferie 2020”- działania podkarpackiej Policji

Opublikowano:
Autor:

„Bezpieczne ferie 2020”- działania podkarpackiej Policji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na terenie województwa podkarpackiego policjanci będą prowadzić działania „Bezpieczne ferie 2020”. Podstawowym celem akcji jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku wszystkim dzieciom i młodzieży. Podejmowane działania odbywać się będą na wielu płaszczyznach. Dla dzieci i młodzieży to czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, relaksu w domu i na świeżym powietrzu. Dla ich opiekunów to czas szczególnego zainteresowania się warunkami bezpieczeństwa podczas tego wypoczynku.

Policjanci nie tylko zadbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w miejscach ich zabaw. Odwiedzą też zimowiska. Tam będą spotykać się z ich uczestnikami oraz opiekunami. Podczas spotkań przypomną zasady związane z bezpieczeństwem i występującymi zagrożeniami. Pod ich kontrolą będą też "dzikie lodowiska" i osiedlowe place zabaw. Funkcjonariusze w ostatnich dniach, jeszcze przed rozpoczęciem ferii spotykali się z uczniami szkół naszego regionu.

 
Również rodzice powinni porozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. Przed wyjazdem na ferie muszą mówić dzieciom o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać.  Dzieci również powinny wiedzieć w jaki sposób, w razie potrzeby, wezwać pomoc.
 
Bezpieczeństwo na stokach
 
Wraz z nadejściem sezonu zimowego funkcjonariusze będą szczególnie w miejscach gdzie dzieci i młodzież pojadą na zimowiska. Celem policjantów w czasie nadchodzących ferii  jest przede wszystkim zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów. Pamiętajmy o tym, że odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci (m.in. opiekunowie dzieci podczas zimowisk). Przypominamy, o obowiązku korzystania z kasku przez dzieci, które nie skończyły 16 lat.
Od stycznia policjanci prowadzą też kampanię informacyjno-edukacyjną "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku", w ramach której promują odpowiedzialne postawy narciarzy i snowboardzistów. Elementem kampanii jest też konkurs plastyczny pn. „Stok nie jest dla bałwanów”, kierowany do dzieci i młodzieży na zilustrowanie Dekalogu FIS. Na autorów najciekawszych prac czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Komendanta Głównego Policji oraz Fundację PZU. Dedykowana strona internetowa www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku.
 
Kontrole autokarów
 
Okres ferii zimowych wiąże się z nasileniem ruchu na drogach, dlatego podczas prowadzonych kontroli policjanci zwracać będą szczególną uwagę na autokary przewożące dzieci i młodzież.
 
Oprócz stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, funkcjonariusze będą szczególną uwagę będą zwracali na:
    stan trzeźwości kierowców,
    przekraczanie dopuszczalnej prędkości,
    nieprawidłowe wyprzedzanie,
    stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów,
    zapisy tachografów celem sprawdzenia norm czasu odpoczynku i kierowania,
    prawidłowość załadunku bagażu i sprzętu zimowego.
 
Szczególną uwagą będą objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, będzie zdecydowanie więcej policyjnych patroli. Na terenie województwa podkarpackiego wyznaczono punkty kontroli autokarów w ramach działań "Bezpieczne ferie 2020". W przypadku braku wyznaczonego punktu, organizatorzy wyjazdów lub rodzice mogą zwrócić się o sprawdzenie autokarów w miejscowych jednostkach Policji, najlepiej odpowiednio wcześniej, aby uzgodnić miejsce i godzinę przeprowadzenia takiej kontroli.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE