Reklama

Bezpieczna praca – bezpieczny rolnik

Opublikowano:
Autor:

Bezpieczna praca – bezpieczny rolnik - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wspólnie dla Bezpieczeństwa Wsi - "Gospodarstwo Rolne – Bezpieczne Miejsce Pracy" - pod takim hasłem odbyła się konferencja zorganizowana w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku.

6 kwietnia w PWSZ została zorganizowała przez Oddział Regionalny KRUS w Rzeszowie- PT w Sanoku, przy współudziale Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale oraz Komendy Powiatowej Policji w Sanoku konferencja skierowana do rolników z powiatu sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego. Jej nadrzędnym celem była chęć nagłośnienia problemu bezpieczeństwa pracy na wsi, przestrzeganie zasad BHP w rolnictwie, ograniczenie wypadków wśród rolników oraz liczby chorób zawodowych.

- Bezpieczeństwo w rolnictwie jest bardzo ważne, bowiem rolnik to zawód, który swoją pracę musi wykonywać w sposób bezpieczny - tłumaczyła Gabriela Bałut, kierownik placówki terenowej KRUS w Sanoku, inicjatorka konferencji. - Rolnik to kowal własnego losu, to biznesmen, prowadzący zakład pracy, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i osób pracujących w gospodarstwie rolnym.

 Jolanta Sawicka, dyrektor oddziału regionalnego KRUS w Rzeszowie, zauważyła, że stan bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych stale się poprawia.

- Przyczyniają się do tego rożne działania prewencyjne oraz praca pracowników KRUS-u - mówiła. - Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat KRUS odnotował trzykrotne zmniejszenie liczby zgłaszanych wypadków i wypłaconych z tego tytułu odszkodowań.

Z kolei mł. insp. Andrzej Stępień, komendant Powiatowej Policji w Sanoku, zwrócił uwagę na to, że dla wielu rolników praca w gospodarstwie jest głównym źródłem utrzymania.

- Wyspecjalizowany pracownik, który zna zasady BHP własnego zawodu, jest dużo bardziej bezpiecznym człowiekiem dla siebie samego, ale także dla innych użytkowników przestrzeni, w której on się znajduje. Zdajemy sobie sprawę, że tych wypadków jest ciągle za dużo, dlatego staramy się podejmować wiele działań, które mają wyeliminować niebezpieczne sytuacje, jak chociażby kontrole techniczne pojazdów rolniczych oraz sprzętu.

 Wszyscy mówcy w czasie konferencji zgodnie powtarzali, że główną i najczęstszą przyczyną wypadków w gospodarstwie rolnym jest rutyna, pośpiech, zła organizacja pracy, nieodpowiedni stan techniczny maszyn, urządzeń i obiektów.

- Rolnicy niechętnie używają masek, okularów ochronnych i rękawic, ale na szczęście coraz częściej ubierają specjalną odzież i obuwie - mówiła Małgorzata Jacek z Państwowej Inspekcji Pracy, zaś mł. asp. Izabela Rowińska-Ciępiel z Powiatowej Policji w Sanoku zwróciła szczególną uwagę na stan trzeźwości rolników.

- Prócz przestrzegania podstawowych zasad BHP, jedną z rzeczy, dzięki której poczujecie się państwo bezpieczni w swoich gospodarstwach rolnych, jest trzeźwość. Trzeźwy rolnik – to bezpieczny rolnik - przekonywała.

 Okazuje się, że przyczyną wypadków w rolnictwie są także niewłaściwe dobrane obuwie, odzież, bałagan, niestosowanie drabin, niejednokrotnie konstruowanych samodzielnie, brak poręczy przy schodach, nieprawidłowy sposób korzystania z maszyn rolniczych czy zły stan nawierzchni podwórzy. Przestrzeganie podstawowych zasad BHP, koncentracja na wykonywanej pracy, dbanie o porządek, sprawne maszyny rolnicze to istotne elementy, które wyeliminują niebezpieczeństwo i sprawią, że praca w gospodarstwie rolnym będzie bezpieczna.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE