Reklama

Bezpieczeństwo na wsi: Maszyna pracuje a dziecko obserwuje

Opublikowano: ndz, 26 maj 2019 13:45
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pod tym hasłem odbyła się tegoroczna IX edycja Ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci z terenów wiejskich organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Ten rok okazał się rekordowym pod względem liczby dzieci, które wzięły w nim udział. Prace plastyczne przygotowali uczniowie szkół podstawowych z powiatów sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego. Do sanockiej Placówki Terenowej KRUS wpłynęło 245 prac.

„ Dla porównania - w ubiegłym roku było ich  72, więc rzeczywiście odnieśliśmy sukces,  z którego bardzo się cieszę – relacjonuje z radością Gabriela Bałut Kierownik PT KRUS w Sanoku. 

Komisja konkursowa w OR KRUS Rzeszów wyróżniła aż 4 prace z naszego terenu, ich autorzy 31 maja br. – podczas gali jaka odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie związanej z podsumowaniem wojewódzkiego etapu tegoż  konkursu - odbiorą nagrody i dyplomy.

14 maja br. miało miejsce spotkanie, które  było efektem nawiązanej w kwietniu współpracy pomiędzy Szkołami Rolniczymi a KRUS-em w obszarze popularyzacji zasad bezpiecznego życia i pracy na wsi, w celu ograniczenia liczby wypadków w rolnictwie.

Podczas omawiania problematyki tegorocznego konkursu plastycznego zrodziła się idea zorganizowania pogadanki i zajęć praktycznych mających na celu  zobrazowanie dzieciom jak ważne jest ich bezpieczeństwo i jak należy być uważnym w czasie pracy maszyn i urządzeń rolniczych w gospodarstwie. Spośród nadesłanych prac, na spotkanie  do Szkoły w Nowosielcach  zaproszono uczestników konkursu, których prace okazały się najciekawsze.

Naszą największą troską obejmujemy najmłodszych mieszkańców wsi, dlatego nasze działania skupiamy na dzieciach i młodzieży w wieku szkolnym – to właśnie  dla nich, przy  wsparciu Dyrektora Szkoły Rolniczej w Nowosielcach Pana Józefa Gocko zorganizowano pogadankę i praktyczne zajęcia  z bezpieczeństwa maszyn  rolniczych – mówi Kierownik PT KRUS w Sanoku.


Przy tej okazji, dzięki trwającej współpracy placówki KRUS w Sanoku  z Państwową Strażą Pożarną w Sanoku, dzieci odbyły szkolenie przedmedyczne z udzielania pierwszej pomocy. Atrakcją był również wóz strażacki z miejscowej OSP Nowosielce. W trakcie spotkania, zaproszonym dzieciom wręczono dyplomy i upominki za udział w konkursie .
 

Nie od dziś wiadomo, że podczas zajęć praktycznych uczymy się więcej i łatwiej niż podczas klasycznych, teoretycznych zajęć w ławach szkolnych, stąd taka forma naszej imprezy.

Przypomnę, że obok sanockiej Placówki Terenowej KRUS  współorganizatorem była również szkoła rolnicza. W tym miejscu chciałabym również podziękować zaangażowanym w akcję Włodarzom Gmin Besko, Bukowsko, Komańcza, Sanok, Solina i  Zarszyn  oraz  darczyńców, którzy wpisując się w szczytny cel naszego spotkania przekazali upominki dla  jego uczestników. Ogromne zainteresowanie i zaangażowanie dzieci we wszystkie przygotowane atrakcje dowiodło, że nasza propozycja była strzałem w dziesiątkę. 

Mam nadzieję, że nasz wysiłek  zaowocuje  w przyszłości zbudowaniem pozytywnych postaw i zachowań związanych z bezpieczeństwem i zabawą dzieci na terenie gospodarstw rolnych. Musimy inwestować w bezpieczeństwo naszych dzieci i dawać im dobry przykład. Na wyrazy uznania zasługują również  nauczyciele zaangażowani w przygotowanie dzieci do konkursu – podkreśla Gabriela Bałut. 

 

Organizatorzy tej inicjatywy są przekonani, że tego typu przedsięwzięcia zmieniają rzeczywistość na wsi i poprawiają świadomość w zakresie bezpiecznej pracy w gospodarstwie  rolnym.

 

Należy również docenić działania i zaangażowanie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach w tego typu inicjatywy, dzięki któremu uczestniczące dzieci poznały  w praktyce m.in. działanie nowoczesnego  rolniczego sprzętu w tym kombajnu, który okazał się  atrakcją. Sposób przeprowadzenia tego przedsięwzięcia organizatorzy oceniają jako inicjatywę efektywną  i godną kontynuowania. Najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych rolników i ich najbliższych.

 

Darczyńcy: Burmistrz Miasta Sanoka, Dyrektor Basenu Aquarius Lesko, Muzeum „Knieja Nowosiółki. Muzeum Bojków w Myczkowie, Drezyny Bieszczadzkie,  Dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego Sanok, Szkoła ginących zawodów  - Uherce mineralne, LGD „Zielone Bieszczady”.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE