Reklama

Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze. Konferencja na uczelni Państwowej w Sanoku

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze. Konferencja na uczelni Państwowej w Sanoku - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W auli Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku odbyła się powiatowa konferencja na temat „Współpracy międzyinstytucjonalnej na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży”. Przedsięwzięcie skierowane było przede wszystkim do przedstawicieli samorządów, dyrektorów szkół, pedagogów oraz pracowników oświaty.

Inicjatywa miała na celu przekazanie aktualnie obowiązujących przepisów i procedur. Wypracowanie zasad współpracy na rzecz bezpieczeństwa, w szczególności dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół i przedszkoli funkcjonujących na terenie powiatu sanockiego.

 Konferencję rozpoczęli I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku nadkom. Tomasz Balawajder, Starosta Sanocki Stanisław Chęć, Burmistrz Miasta Sanoka Tomasz Matuszewski oraz JM Rektor Uczelni Państwowej Mateusz Kaczmarski. W swoich wystąpieniach podkreślali, że troska o młode pokolenie, podejmowanie wszelkich działań na rzecz ich bezpieczeństwa oraz zacieśnienie współpracy międzyinstytucjonalnej w tym zakresie, stanowi priorytet w działalności instytucji do tego powołanych.

W pierwszym wystąpieniu kom. Monika Hędrzak przedstawiła informacje na temat działań z zakresu profilaktyki podejmowanych przez sanocką Policję na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Wskazała na kierunki współpracy oraz wymiany informacji pomiędzy instytucjami. Podkreśliła znaczenie szeroko rozumianej działalności profilaktycznej zarówno dla zwiększania poczucia bezpieczeństwa młodego pokolenia, jak i kształtowania ich świadomych postaw i zachowań. Omówiła regulacje prawne wynikających z ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

Następnie st. asp. Izabela Rowińska przedstawiła zadania wynikające z realizacji procedury „Niebieskiej Karty”, jakie spoczywają na przedstawicielach oświaty. Podkreśliła, jak ważną rolę odgrywają instytucje zajmujące się problematyka przemocy w rodzinie oraz znaczenie komunikacji pomiędzy tymi jednostkami na rzecz bezpieczeństwa. Omówiła zadania i rolę pracowników oświaty w procesie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wskazała na obowiązki wynikające z przepisów w przedmiotowym zakresie.

Kolejnym prelegentem była dr Maria Kuzin – pracownik Zakładu Pedagogiki Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku, która przedstawiła temat „Czynniki społeczno-kulturowe warunkujące autorytet współczesnego nauczyciela w świetle badań”. Wskazała, jak ważne jest przekazywanie odpowiednich wzorców dzieciom i młodzieży.

Druga część konferencji poświęcona została zjawisku cyberprzestępczości i cyberprzemocy, temat ten został szeroko omówiony przez biegłych Sądu Okręgowego w Krośnie z zakresu informatyki śledczej. „Zagrożenia w cyberprzestrzeni - wybrane aspekty social media” przedstawił Marek Stawarczyk. Natomiast Grzegorz Matyniak omówił „Wybrane prawne aspekty cyberprzestępczości i cyberprzemocy”. Prelegenci w swoich wystąpieniach mówili o portalach społecznościowych, wskazując na korzyści, ale i zagrożenia, jakie niosą ze sobą dla użytkowników. Określili, czym jest zjawisko cyberprzestępczości i cyberprzemocy. Wskazywali na zadania pracowników oświaty w tym zakresie.

Konferencję poprowadziła asp. sztab. Lida Rakoczy, która zainteresowanym osobom zaprezentowała także wyposażenie i przeznaczenie walizki edukacyjnej.

Przedsięwzięcie było doskonałą okazją do rozmów i wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami spotkania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy