Reklama

Beksińscy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym!

Opublikowano:
Autor:

Beksińscy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym!  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Za dwa dni, we Wrocławiu rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Nowe Horyzonty", na którym pojawi się film "Z wnętrza", złożony z nagrań rodziny Beksińskich.

Reżyserami filmu są Cezary Grzesiuk, Krystian Kamiński oraz sanoczanin - Tomasz Szwan.
 

Najpierw był 45-minutowy film Z wnętrza z 2013 roku, pokazany publicznie tylko raz w Sanoku, rodzinnym mieście Beksińskich. Cezary Grzesiuk i Tomasz Szwan stworzyli go z kilkudziesięciu godzin nagrań z kamery malarza Zdzisława Beksińskiego. Po premierze okazało się, że po słynnej rodzinie zapisków na taśmach wideo zostało więcej, bo aż 300 godzin. Trzeba było zacząć pracę od nowa. Intrygującego materiału znaleziono tak dużo, że wystarczyłoby na wieloodcinkowy serial (co zresztą planowano). Ostatecznie powstał jednak pełnometrażowy film. Poznajemy tu życie prywatne Beksińskich z pierwszej ręki. Kręcili wszyscy troje i robili to intuicyjnie, bezkompromisowo, również w chwilach, które raczej wypadałoby zachować dla siebie, nie zaś dla potomnych. Śmierć nestorki rodu, burzliwe i momentami rozpaczliwe negocjacje z marszandem Piotrem Dmochowskim czy rodzinne niesnaski. Kamera nie przeszkadzała Beksińskim w najtrudniejszych nawet chwilach. Dzięki temu możemy jeszcze głębiej wniknąć w ich niezwykłe życie codzienne. 

 

 

"Zdzisław Beksiński (1929-2005), to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku. Jego surrealistyczne, wizyjne malarstwo, po dziś dzień budzi szerokie zainteresowanie wśród odbiorców i pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. W latach 1987-1997 Beksiński dokumentował kamerą video życie rodzinne i proces powstawania swoich obrazów. Film „Z wnętrza” w całości składa się z materiałów zrealizowanych przez samego mistrza i jego najbliższych. Ten unikatowy intymny dziennik, jest zarazem kroniką przemian społecznych w Polsce, upadku komunizmu i pierwszych lat demokracji. Twórcy filmu starają się pozostać obiektywnymi kronikarzami około 300 godzin materiału video, jaki pozostawił po sobie Beksiński. Film ten jest swoistą ostatnią pracą mistrza, ostatnią próbą zmierzenia się z nie ubłagalnie upływającym czasem."

 

Cezary Grzesiuk

Urodzony w 1963 roku polski montażysta, a także producent filmowy i reżyser. Właściciel studia Blue Dream Film i wykładowca w krakowskiej AMA Film Academy. Stały współpracownik Andrzeja Jakimowskiego, pracował także m.in. z Jerzym Kawalerowiczem, Janem Kidawą-Błońskim czy Jerzym Skolimowskim. Laureat licznych nagród, m.in. za montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za Przystań (1997) Jana Hryniaka i Ogniem i mieczem (1999) Jerzego Hoffmana. W 2016 roku został odznaczony brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wybrana filmografia

1996 Nie ma przebaczenia / No Forgiveness

2004 Moje życie dla niego / My Life for Him

2011 Szerokie oko / Wide Eye

2014 Metr od świętości / One Meter of Holiness

2018 Niebieskie chachary / Blue Skallywags

 

Tomasz Szwan

Sanoczanin. Absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2009 był pomysłodawcą ogólnopolskiego wydarzenia poświęconego Tomaszowi Beksińskiemu Love Never Dies, w ramach którego zrealizował krótkometrażowy film dokumentalny Doctor Jimmy pokazywany na 50 Krakowskim Festiwalu Filmowym. Współpracował m.in. przy książkach Magdaleny Grzebałkowskiej Beksińscy. Portret podwójny, Wiesława Weissa Tomek Beksiński. Portet prawdziwyoraz przy filmie Jana P. Matuszyńskiego Ostatnia rodzina.

Wybrana filmografia

2019 Z wnętrza / From the Inside

 

Krystian Kamiński

Ukończył kierunek reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2005-2007 brał udział w zajęciach Przedszkola Filmowego organizowanego przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, w czasie których powstał film Chłód, pokazywany na 7. MFF Nowe Horyzonty. W 2015 zrealizował pełnometrażowy dokument Biało czerwoni z Chrząstawy pokazywany m.in. na festiwalach Docs Against Gravity czy Krakowskim Festiwalu Filmowym. W 2018 roku pracował (współpraca reżyserska i scenariuszowa) przy pełnometrażowym dokumencie Cezarego Grzesiuka Niebieskie Chachary pokazywanym m.in. na 34. Warszawskim Festiwalu Filmowym, 9. Energa Camerimage czy 25. Minsk IFF "Listopad".

Wybrana filmografia

2015 Biało czerwoni z Chrząstawy 

2019 Z wnętrza / From the Inside

 

 

 

Informacje o filmie

reżyseria: Cezary Grzesiuk, Tomasz Szwan, Krystian Kamiński

scenariusz: Cezary Grzesiuk, Krystian Kamiński

zdjęcia: Zdzisław Beksiński, Zofia Beksińska, Tomasz Beksiński

montaż: Cezary Grzesiuk

muzyka: Rafał Rozmus

obsada: Zdzisław Beksiński, Zofia Beksińska, Tomasz Beksiński

producent: Cezary Grzesiuk

produkcja: Blue Dream Film

właściciel praw: Cezary Grzesiuk

język: polski

barwa: kolor

 

Źródło: Nowe Horyzonty

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE