Reklama

Barbórka, inna niż wszystkie

Opublikowano: pt, 4 gru 2020 06:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 75 lat, tyle bowiem liczą sanockie tradycje górnicze, dzień 4 grudnia zawsze był dniem wyjątkowym. Oczy i myśli wszystkich mieszkańców skierowane były na ludzi związanych z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, obchodzących swoje doroczne branżowe święto – Barbórkę. W tym roku, po raz pierwszy, będzie inaczej, skromniej, mało świątecznie. Wśród górników naftowców i gazowników określa się ją mianem „pandemicznej”.

A zawsze było tradycyjnie. I radośnie. O Barbórce przypominała sanoczanom górnicza orkiestra dęta, koncertująca w centrum miasta i we wszystkich jego większych osiedlach. Prawdziwe jednak świętowanie zaczynało się od mszy świętej odprawianej w sanockiej Farze, podczas której górnicy-naftowcy dziękowali swojej patronce za osiągnięte w mijającym roku wyniki. Po mszy formował się pochód, który przy dźwiękach orkiestry dętej defilował ulicami miasta, udając się do Sanockiego Domu Kultury, gdzie odbywała się uroczysta akademia, na której podsumowywano wyniki i nagradzano tych, którzy wyróżnili się w pracy. Po akademii wszyscy udawali się do lokali gastronomicznych, gdzie spożywali górniczy obiad. Skoro powołujemy się na tradycje, przypomnijmy, że kilka dni przed Barbórką górnicy spotykali się w  „karczmach piwnych”, a górniczki, od kilkunastu lat, na tzw. „babskich combrach”, o których głośno było nawet w centrali w Warszawie. 

I właśnie tych pamiętnych spotkań, tych radosnych momentów z nimi związanych, za sprawą pandemii, w tym roku zabraknie. Odwołano „karczmę piwną”, ten sam los spotkał „comber babski”, nie zbudzi sanoczan ze snu górnicza orkiestra. Nie odbędzie się też wielka gala, jak nazywano akademię barbórkową, nie zasiądą górnicy przy wspólnym stole. Namiastką tych uroczystych, „prawdziwych” Barbórek, będzie jedynie msza święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, w której będzie można uczestniczyć jedynie tylko w trybie online. 

Mimo pandemii, wyniki takie same!

Przypomnijmy, że sanocki oddział PGNiG prowadzi wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej, zajmuje się także podziemnym magazynowaniem gazu ziemnego. Działalność ta prowadzona jest w oparciu o 35 kopalń oraz 4 magazyny gazu, wszystko skupione w czterech ośrodkach kopalń: Łańcut, Przemyśl, Tarnów i Krosno.  

W 2020 roku wydobycie wyniesie ok. 1,4 mld m. sześc. gazu, 33,7 tys. ton ropy naftowej oraz 480 ton kondensatu gazolinowego. Pojemność czynna magazynów to 1.050 mln. m. sześc. W mijającym roku, w celu usprawnienia i utrzymania wydobycia przeprowadzono 10 rekonstrukcji odwiertów gazowych, uzyskując dzięki temu 21 mln Nm. sześc. gazu ziemnego. Przeprowadzono także prace obróbcze w 14 odwiertach eksploatacyjnych.

Sanocki oddział ściśle współpracuje z Oddziałem Geologii i Eksploatacji PGNiG SA przy zagospodarowywaniu nowych złóż i odwiertów. W mijającym roku na Podkarpaciu prowadzono prace przy 13 odwiertach. Dzięki podłączeniu 17 zrealizowanych odwiertów, możliwe było utrzymanie wydobycia gazu ziemnego na poziomie roku ubiegłego.

Wynik ten jest tym cenniejszy, że został osiągnięty w wyjątkowo trudnych warunkach. Zapewnienie ciągłości pracy w dobie pandemii było bowiem ogromnym wyzwaniem. Uporano się z nim znakomicie, wprowadzając w bardzo krótkim czasie od nastania pandemii dodatkowe środki zapobiegawcze, zapewniające nieprzerwaną pracę na instalacjach. Tam, gdzie to możliwe, załodze umożliwiono pracę zdalną, Jednakże w przypadku pracy w zakładzie górniczym, metoda „home office” zazwyczaj nie wchodzi w grę. Tam wymagana jest ciągła obecność załogi w miejscu wykonywania zadań. Pracownicy sanockiego oddziału - jak zawsze - stanęli na wysokości zadania.  

Godnym podkreślenia jest i to, że w trudnym czasie pandemii PGNiG SA oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza wspierali jednostki walczące o zdrowie pacjentów zakażonych koronawirusem. Wśród kilkudziesięciu placówek, które taką pomoc otrzymały, znalazły się szpitale w Sanoku, Łańcucie i Rzeszowie.

Zakończmy tradycyjnie życzeniami. Drodzy górnicy-naftowcy! Niech się Wam darzy za wstawiennictwem świętej Barbary, patronki Waszej i Waszych Rodzin. Życzymy Wam wszystkiego co najlepsze, a firmie dynamicznego rozwoju. Dziękujemy za Wasz wielki wkład w życie i rozwój Sanoka i Ziemi Sanockiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy