Reklama

AUTOSAN SANOK: Na wieść o podwyżkach, seria pikiet wstrzymana! [VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

AUTOSAN SANOK: Na wieść o podwyżkach, seria pikiet wstrzymana! [VIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prowadzona w AUTOSANIE od poniedziałku do czwartku akcja codziennych „pikiet śniadaniowych" została wstrzymana. To była reakcja załogi na pismo prezesa spółki Eugeniusza Szymonika, w którym zawarł decyzje odnośnie przyznanych podwyżek wynagrodzeń.

W przekazanej w czwartek "Informacji dla załogi" czytamy m.in.: "Aktualna sytuacja finansowa jest bardzo trudna i jest następstwem trwającej pandemii, ponieważ brak jest nowych przetargów na autobusy oraz wydłużane są terminy odbiory autobusów przez samorządy, co z kolei blokuje obrót gotówki i utrudnia zakupy materiałów.


 Pomimo tej trudnej sytuacji Zarząd Autosanu sp. z o.o. zwiększył o ponad 300 tys. złotych kwotę na podwyżki płac do wysokości 1,5 mln. zł. rocznie. Poprzednia propozycja Zarządu była to kwota ok. 1,2 mln. złotych, a oczekiwania Związków Zawodowych były na poziomie ok. 1,750 mln. zł. Zarząd spełnił więc oczekiwania Związków Zawodowych w około 90 procentach, pomimo że nie ma obecnie ekonomicznego uzasadnienia do tak dużych podwyżek. Podwyżka płac zostaje wprowadzona z dniem 1 listopada br., a od 6 października pracownicy mogą odbierać z działu kadr aneksy do umów o pracę zawierające podwyżki. Uwzględniają one podstawowy postulat Związków Zawodowych, aby podwyżki płac były uzależnione od stażu pracy..." czytamy w informacji.

            - Wczoraj, tj. w czwartek (1 października) spotkaliśmy się z prezesem E. Szymonikiem. Dodam, że było to kolejne spotkanie poświęcone oczekiwanym podwyżkom wynagrodzeń, gdyż rozmowy w tej sprawie trwają już od pewnego czasu. Co w nich osiągnęliśmy? Skwituję to tak: Prezes zrobił krok do tyłu, my krok do przodu i taki wariant został przyjęty w informacji do załogi. I jeszcze jedna ważna rzecz, którą udało się nam osiągnąć, mianowicie jest nią zmiana wprowadzenia w życie tych podwyżek. Wejdą one nie od 1 listopada, jak czytamy w „informacji dla załogi", ale już od 1 października br. Z tego bardzo się cieszymy, gdyż są to pieniądze już od teraz, co jest bardzo ważne, mobilizujące już od zaraz!

– powiedziała Ewa Latusek, przewodnicząca komisji zakładowej NSZZ „Solidarność" w Autosanie.

            Prezesa Eugeniusza Szymonika nie zastaliśmy dziś (piątek) w firmie. Wyjechał służbowo w ważnych dla fabryki sprawach. Z pewnością wyjechał nieco spokojniejszy, że udało się opanować nerwową atmosferę wśród załogi. Osobiście bardzo przeżył organizowane pikiety, przyznał, że nie spodziewał się ich. 

– Moim zdaniem, to była burza w szklance wody, nikomu nie potrzebna. Przecież załoga i jej przedstawiciele wiedzieli, że przygotowywane są podwyżki, że skutki pandemii trochę je opóźniają. Liczyłem na większe zrozumienie. Zwłaszcza, że medialne doniesienia o tym, że „Autosan pikietuje" na pewno nam nie służą.

– powiedział w środę w telefonicznej rozmowie.
             Ze zdaniem prezesa nie do końca zgadzają się członkowie załogi. 

– Zarobki są niskie, zwłaszcza wśród pracowników fizycznych i społeczeństwo o tym wie. Dlatego nie sądzę, aby krytycznie przyjmowali informacje o tym, że pikietujemy, domagając się podwyżek. O tym, że są przygotowywane, wiedzieliśmy, ale uznaliśmy, że to wszystko trwa za długo. I uważamy, że nikt na nikogo nie powinien się obrażać. Nadal tworzymy drużynę i doskonale wiemy o tym, że przed nami trudne i odpowiedzialne wyzwania. Teraz tylko na nich będziemy się koncentrować! 

– usłyszeliśmy od „komentatorów" w niebieskich kombinezonach roboczych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE