Reklama

Reklama

Atak terrorystyczny i napad na szynobus. Tak się szkolą ratownicy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 13 września 2018 09:02
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Napad na szynobus, atak terrorystyczny i ewakuacja rannych z pociągu - z takimi epizodami musieli poradzić sobie przedstawiciele służb ratowniczych, którzy wzięli udział w międzynarodowych manewrach "Zielone Bieszczady 2018" w Zagórzu.

W manewrach uczestniczyło około stu ratowników. Byli wśród nich funkcjonariusze straży pożarnej, granicznej i kolei, do tego policja, pogotowie, goprowcy i Wojska Obrony Terytorialnej. Podczas ćwiczeń doskonalili umiejętności i uczyli się współpracy oraz koordynacji działań na wypadek realnych zdarzeń. 

- Takie działania są niezwykle ważne, bo podnosi się wartość ratownika i gotowości operacyjnej poszczególnych jednostek straży pożarnej - komentuje Grzegorz Oleniacz, komendant KP PSP Sanok.

W pierwszym epizodzie ratownicy za pomocą specjalistycznego sprzętu ewakuowali rannych pasażerów z samochodu, który na przejeździe kolejowym zderzył się z drezyną. W kolejnym musieli złapać terrorystę, opatrzyć, dokonać selekcji i przetransportować rannych pasażerów z pociągu do zaaranżowanego na miejscu centrum medycznego

- Dzięki takim ćwiczeniom uczymy się automatycznego działania, na miejscu zdarzenia nie tracimy cennych sekund na zastanawianie się nad tym, kto ma co robić, tylko skupiamy się na ratowaniu ludzi - mówi Witold Flader z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu.

W manewrach udział wzięło około 100 ratowników z Polski i Ukrainy, w tym tradycyjnie ratownicy z Lwowskiego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia. 

- Zagrożenia terrorystyczne czy ekologiczne nie znają granic i właśnie dlatego w rejonach przygranicznych musimy dla wspólnego dobra doskonalić ratownicze procedury - wyjaśnia Jerzy Zuba, koordynator projektu.

Dodatkowo w ramach ćwiczeń 15 ratowników przeszło szkolenie z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Ćwiczeń odbyły się w ramach projektu Polsko – Ukraińska Akademia Bezpieczeństwa i Integracji Europejskiej – "Zielone Bieszczady 2018" dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości OSP KSRG Zagórz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.