reklama
reklama

APEL: Wystaw miskę z wodą, ona ratuje życie. Zwierzęta będą Ci wdzięczne

Opublikowano:
Autor:

APEL: Wystaw miskę z wodą, ona ratuje życie. Zwierzęta będą Ci wdzięczne - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Administratorzy strony "Sanockie Koty" apelują o szczególną troskę dla naszych braci mniejszych tego lata. Żar lejący się z nieba, z którym coraz częściej mamy do czynienia, źle znoszą nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Domowe, gospodarskie, jak i te dzikie, przebywające w naszym otoczeniu.
reklama

Narażone są one nie tylko na odwodnienie, lecz także przegrzanie, a nawet udar cieplny. Śmierć. Każde ekstremum temperatur potrafi zabić. 

Jak chronić zwierzęta przed upałem? 

1. WODA. 

Pamiętaj o chłodnej wodzie do picia (w dużych ilościach!). Ustaw miski z wodą w miarę możliwości w zacienionym miejscu. Ponadto delikatnie schładzaj zwierzęta: gospodarskie zraszając je natryskiem, sierść psa możesz zmoczyć chłodną wodą. Kotom  dobrze jest zwiększyć dawkę mokrej karmy.

2. CIEŃ. 

Upewnij się, że Twoje zwierzę ma dostęp do chłodnego pomieszczenia z wentylacją. Czy to mieszkanie w bloku, buda czy stodoła, zwierzę musi mieć zapewnione schronienie przed palącym słońcem!

3. MNIEJ RUCHU. 

W upalne dni nie zabieraj psa na długie spacery. Nie forsuj go też zabawą czy aportowaniem. Wychodź częściej, ale na krócej  i unikaj betonowych powierzchni. Dlaczego? Stań bosą stopą na rozgrzanym betonie czy asfalcie i się dowiesz. Powierzchnie te nagrzewają się do temperatur, które mogą spowodować bolesne rany i oparzenia na opuszkach psich łap. Staraj się wychodzić ze swoim czworonogiem rankiem lub wieczorem, gdy słońce nie jest w maksimum siły grzewczej. 

Uwaga! Nie zakładaj psu ciasnego kagańca, pies schładza się, ziejąc otwartym pyskiem. Zawsze zabieraj ze sobą wodę na spacer. 

4. NIGDY NIE ZOSTAWIAJ zwierząt W AUCIE w słoneczne dni!

Nie bądź obojętny, gdy ktoś bezmyślnie pozostawia zwierzę w rozgrzanym samochodzie, na słońcu lub nawet na balkonie... Reaguj! 30 stopni na zewnątrz potrafi podbić temperaturę panującą w samochodzie do 60 stopni. To gotowy przepis na śmierć w wyniku przegrzania zwierzęcia uwięzionego w środku pojazdu.

 

O takich sytuacjach poinformuj policję lub inne służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112. 

W ten sposób możesz uratować życie zwierzakowi. 

5. NIE TYLKO DOMOWE, lecz także dziko żyjące zwierzęta potrzebują latem naszego wsparcia, ponieważ wiele z nich cierpi na brak dostępu do wody. Rozwiązaniem może być wystawianie przez nas misek z wodą na trawnikach czy pod drzewami. Wystarczy stary garnek albo głębszy talerz napełniony świeżą wodą, aby ptaki, jeże i inne drobne zwierzęta mogły odczuć prawdziwą ulgę. 

Z naszej strony to tak niewiele, a dla nich jest to ogromna pomoc.

 

Dodatkowa prośba do właścicieli sklepów i firm, aby wystawili miski dla pupili swoich klientów.

 

Warto wiedzieć -  OBJAWY UDARU CIEPLNEGO:

  • dyszenie, bardzo szybkie bicie serca, bardzo szybki oddech
  • przekrwione i suche błony śluzowe
  • temperatura ciała w okolicach 40 – 43 stopni
  • niepokój, szukanie chłodnego miejsca, próba ułożenia się jak największą powierzchnią ciała na zimnej podłodze
  • wymioty, biegunka
  • u kotów silne ziajanie
  • w końcowej fazie: letarg, objawy padaczkowe, spłycenie oddechów

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama