Reklama

Apel stowarzyszenia

Opublikowano:
Autor:

Apel stowarzyszenia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Stowarzyszenie Ziemia Sanocka.pl zaapelowało do marszałka Władysława Ortyla o przejęcie Muzeum Historycznego przez urząd marszałkowski. Wiadomo już, że w najbliższym czasie taka możliwość to marzenie.

Apele z prośbą o przejęcie muzeum pojawiają się już od pewnego czasu. Jest to spowodowane głównie troską wynikającą z trudnej sytuacji finansowej starostwa powiatowego, które nie jest w stanie odpowiednio dofinansowywać placówki.

Sprawę poruszono na konferencji, którą zorganizowano w czwartek, 20 kwietnia, w urzędzie miasta. O tym, że Muzeum Historyczne nadal pozostanie pod opieką Starostwa Powiatowego w Sanoku, ale ze sporym dofinansowanie ze strony urzędu marszałkowskiego, zapewnił wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

- Nie mogę wprost powiedzieć, że nie będzie możliwości przejęcia przez urząd muzeum przez te trzy lata, gdy będą wpływały pieniądze - mówił. - Apel będzie rozważany na zarządzie województwa. Na pewno też na sejmiku. Jest to kwestia otwarta.
Muzeum Historyczne w Sanoku jeszcze przez trzy najbliższe lata zostanie dofinansowane przez UM w wysokości 1 mln 500 tys. zł, po 500 tys. zł rocznie.

- To nie jest jeszcze kwota ostateczna - mówił Roman Konieczny, starosta sanocki. - To są pieniądze, dzięki którym możemy funkcjonować.

Również Urząd Miasta Sanoka zdecydował się na dofinansowanie placówki także przez trzy kolejne lata kwotą 150 tys. zł, 50 tys. zł rocznie.

 

Apel Stowarzyszenia Ziemia Sanocka.pl do Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego


Stowarzyszenie Ziemia Sanocka.pl zwraca się z apelem do Pana Marszałka o przejęcie przez samorząd województwa Muzeum Historycznego w Sanoku.

Sanockie muzeum posiada rangę ponadpowiatową, daleko wykraczającą poza ramy jednostki o charakterze regionalnym. Unikatowa kolekcja ikon oraz największa istniejąca kolekcja prac Zdzisława Beksińskiego sprawiają, że zainteresowanie zbiorami muzeum w Sanoku budzi coraz większe zainteresowanie zwiedzających z kraju, jak i z zagranicy.

Mamy świadomość, że tak cenne dziedzictwo kulturowe wymaga dalszego propagowania nie tylko poprzez organizowanie wystaw wyjazdowych oraz innych inicjatyw wspomagających działalność muzeum.

Uważamy, że partycypacja województwa w finansowaniu muzeum na poziomie podobnym jak w roku bieżącym i w ubiegłych latach, nie stworzy perspektywy dla rozwoju działalności naszego muzeum, pomimo szansy, jaką jest sprzyjająca koniunktura zewnętrzna, będąca efektem popularyzacji postaci Zdzisława Beksińskiego w mediach ogólnopolskich emisją filmu "Ostatnia rodzina".

Mając na uwadze to, że jednym z celów statutowych naszego Stowarzyszenia jest popularyzowanie dorobku artystycznego twórców związanych z Ziemią Sanocką i Karpatami, czujemy się zobowiązani do wyrażenia troski o przyszłość i możliwość dalszej działalności naszego muzeum.

Dlatego apelujemy o zdecydowanie przejęcie sanockiego Muzeum Historycznego przez samorząd województwa, co umożliwi propagowanie jego dziedzictwa kulturowego na odpowiedniej dla niego skali ogólnopolskiej i międzynarodowej. Pragniemy zauważyć, że w ostatnim czasie zapadły decyzje o współfinansowaniu Filharmonii Podkarpackiej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej będzie współprowadzone przez resort kultury. Tym samym otworzyła się szansa na przejęcie Muzeum Historycznego przez samorząd województwa.

Prosimy o pozytywne potraktowanie naszego apelu.

Adam Mękarski
Prezes Zarządu

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE