Reklama

Aktywne "Gniewoszanki" zakończyły projekt

Opublikowano:
Autor:

Aktywne "Gniewoszanki" zakończyły projekt - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Warsztaty, wyjazdy, spotkania integracyjne i intensywne przygotowania do spektaklu teatralnego - tak mieszkańcom Nowosielec minęło dziesięć miesięcy ubiegłego roku. Teraz przyszedł czas na podsumowanie.

Główny cel projektu "Aktywne Gniewoszanki" polegał na zwiększeniu zaangażowania w życie publiczne mieszkańców Nowosielec i organizacji działających w miejscowości. Zamiar  udało się osiągnąć. Projekt, realizowany od marca do końca grudnia 2017 roku, kosztował 95 140 zł, z czego wysokość dotacji to 69 360 zł, a fundusze własne - 7 780 zł. W projekcie uczestniczyło 70 osób (dorosłych - 50, w tym około dziesięciu mężczyzn oraz dwadzieścioro  dzieci i młodzieży).

Dużą zasługę w realizacji projektu miało Stowarzyszenie KGW "Gniewoszanki", które działa w Nowosielcach od trzech lat. - Dzięki temu, że jesteśmy stowarzyszeniem łatwiej pozyskujemy pieniądze na realizację różnych projektów, ponieważ posiadamy osobowość prawną - mówi Agata Kozieradzka, prezes organizacji.

Dla każdego coś ciekawego
W ramach projektu zaplanowano interesujące warsztaty i imprezy. Podczas zajęć z psychologiem seniorzy dowiedzieli się, jak funkcjonuje pamięć i zapoznali się z technikami zapamiętywania. Na warsztatach zdrowego żywienia dietetyk opowiedział o podstawowych składnikach odżywczych pożywienia i o tym, w jaki sposób styl życia wpływa na występowanie chorób. Na warsztatach kulinarnych seniorzy przygotowywali pełnowartościowe zestawy obiadowe. Z kulinariami wiązały się również zajęcia z carvingu, czyli artystycznego rzeźbienia w owocach i warzywach. - Carving nauczył nas cierpliwości, poszerzył wyobraźnię i dał masę satysfakcji - mówi Janina Sabat.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia sportowo-rekreacyjne: instruktaż nordic-walking, ćwiczenia gimnastyczne z aerobiku wodnego przy muzyce i ćwiczenia gimnastyczne oraz warsztaty rękodzielnicze. Tych ostatnich przewidziano kilka form: quilling, tworzenie z papierowej wikliny czy przygotowanie stroików bożonarodzeniowych.

- Lubię ręczne robótki, dlatego z przyjemnością wzięłam udział w warsztatach rękodzielniczych - zachwyca się uczestniczka Anna Szajna. - Nauczyłam się wielu nowych rzeczy i technik.

Interesujące dla uczestników okazały się warsztaty pisania projektów. Na czterech spotkaniach opracowano dwa miniprojekty: jeden, złożono w Urzędzie Gminy Zarszyn, dotyczy pozyskania dotacji na jubileusz SP w Nowosielcach, zaś drugi uzyskał dofinansowanie na spotkanie z kosmetyczką i stylistką.

Mieszkańcy wzięli udział w trzech imprezach integracyjnych. Pierwszą z nich zorganizowano z okazji Dnia Kobiet pt. "Baby, Babki, Babeczki". Kolejna, dla dziadków i wnucząt z okazji Dnia Dziecka pt. "Kiedy babcia była mała". Ostatnia uroczystość wiązała się z wystawieniem sztuki teatralnej. W trakcie realizacji projektu małżeństwo Marta i Marek Michalscy zapoznali uczniów z publikacją własnego autorstwa zawierającą teksty i zdjęcia Nowosielec. Publikację przekazano do szkolnej biblioteki. 

Z kolei w lipcu uczestnicy wybrali się na trzydniową wycieczkę integracyjną do Warszawy. Razem z przewodnikiem zwiedzili najbardziej interesujące miejsca w stolicy. Na placu Konstytucji obejrzeli spektakl teatralny pt. "Starość jest piękna" wystawiony przez Teatr Polonia Krystyny Jandy.

Więcej w 4 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE