Reklama

Aktywna rezerwa w WOT. Ruszają powołania. Zobacz, jak się zapisać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. Michał Pietrzak

Aktywna rezerwa w WOT. Ruszają powołania. Zobacz, jak się zapisać - Zdjęcie główne

Rezerwiści będą częścią WOT | foto arch. Michał Pietrzak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ruszyły powołania do aktywnej rezerwy Wojsk Obrony Terytorialnej. Kto może się zgłosić i gdzie? Jesteś chętny? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

W Wojskach Obrony Terytorialnej dostępna jest już nowa forma służby. Mowa o żołnierzach rezerwy. Osoby, które uważają, że jest to propozycja skierowana dla nich, powinny przede wszystkim przeczytać ten artykuł, a następnie zgłosić do Wojskowego Centrum Rekrutacji właściwego dla ich miejsca zameldowania. 

Propozycja dla zawodowych żołnierzy i byłych "terytorialsów" 

Ustawa o Obronie Ojczyzny wprowadziła nowe formy służby wojskowej. Chodzi między innymi o służbę w ramach aktywnej rezerwy, która będzie podlegać pod Wojska Obrony Terytorialnej.  Jak wyjaśnia kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy "terytorialsów", zgłaszać się mogą osoby, które złożyły przysięgę wojskową i nie pełnią innego rodzaju służby, ale nie ukończyły 55. roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63. roku życia. 

Do tego rodzaju służby mogą być powołani mundurowi, którzy w przeszłości byli żołnierzami zawodowymi, odbyli przeszkolenie wojskowe oraz pełnili terytorialną służbę, której z różnych przyczyn nie mogli kontynuować, a w dalszym ciągu chcą służyć Rzeczypospolitej Polskiej

 - wyjaśnia kpt. Witold Sura i dodaje, że zgodnie z ustawą służba w aktywnej rezerwie pełniona jest na podstawie powołania na czas nieokreślony. 

Dowódcze stanowiska dla zawodowych żołnierzy 

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. broni Wiesław Kukuła wyjaśnia, że specjalnie dla żołnierzy, którzy na przykład z uwagi na wymagania pracodawcy nie są w stanie utrzymać wymaganej w służbie gotowości, zostaną utworzone w brygadach OT tzw. kompanie o niższej gotowości. Co ważne, byli żołnierze zawodowi mogą liczyć na stanowiska dowódcze (chociażby jako zastępcy) oraz instruktorskie. Żołnierz powołany w ramach aktywnej rezerwy pełni służbę raz na kwartał, przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo, przez 14 dni, co najmniej raz na 3 lata. Okres pełnienia służby może być jednak większy, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych. Służba ta może być pełniona również "w trybie natychmiastowego stawiennictwa". 

Pierwsi rezerwiści mają zasilić szeregi WOT pod koniec października. Podobnie jak w przypadku żołnierzy ochotników, rezerwiści mogą liczyć na wynagrodzenie.  

Żołnierze Obrony Terytorialnej otrzymują uposażenie składające się z dwóch części:

  • uposażenie za pełnienie terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie (zależne od posiadanego stopnia wojskowego);
  • dodatek za gotowość bojową (stały w kwocie 320 zł).
Pieniądze pochodzą z MON. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy