Reklama

Akordeonowa wiosna pełna cudnych dźwięków

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Inauguracja Międzynarodowej Wiosny Akordeonowej „Sanok 2022” okazała się piękna i kwitnąca od strony scenicznej. Gorzej zaprezentowała się od widowni. Aż połowa miejsc Sali Koncertowej PSM świeciła pustkami, co nie wystawia Sanokowi, mieniącemu się miastem kultury, najwyższych ocen. Mogą żałować ci, którzy nie zdecydowali się uczestniczyć w tym koncercie, gdyż był on prawdziwą ucztą muzyczną, nawet dla największych koneserów.

Głównymi postaciami wydarzenia byli: prof. ośw. Andrzej Smolik, który w ciągu 39 lat pracy w Państwowej Szkole Muzycznej w Sanoku uczynił z niej znane na cały kraj „zagłębie akordeonowe” i jego uczeń – Bartosz Głowacki, absolwent Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie w klasie akordeonu Owena Murraya. Pierwszy stworzył festiwal pn. Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe (22 edycje), przekształcone w Międzynarodową Wiosnę Akordeonową, będąc jej dyrektorem artystycznym i głównym organizatorem, drugi przygotował od strony muzycznej koncert inauguracyjny, występując solo, w Trio Akordeonowym i w kwintecie „Tango Nuevo”. Efekt ich pracy przerósł wszelkie oczekiwania.

Sakramentalne: „Międzynarodową Wiosnę Akordeonową SANOK 2022 uważam za otwartą” wypowiedział zastępca burmistrza miasta Grzegorz Kornecki, w asyście dr. Tomasza Tarnawczyka, dyrektora PSM I i II st., który prowadził koncert inauguracyjny. Dziękował organizatorom: Sanockiemu Towarzystwu Muzycznemu, Społecznej Szkole Muzycznej II st. oraz Państwowej Szkole Muzycznej i sponsorom, których trzon tworzyli: Rada Miasta i Burmistrz Sanoka, Rubber Company S.A., PGNiG S.A. – oddział w Sanoku, Pass Polska oraz Bolesław Szybist i jego „Herb”. Gdy już formalności stało się zadość, do głosu doszła muzyka. Na scenie pojawił się Bartosz Głowacki, chluba sanockiej akordeonistyki. Gdy zabrzmiały pierwsze dźwięki jednej z najsłynniejszych piosenek Edith Piaf – „Pod dachami Paryża”, publiczność oniemiała z zachwytu. Kolejne utwory, jakie wykonał, potwierdziły tylko prawdziwą wirtuozerię gry mistrza. 

Bartosz pojawił się też w kolejnej odsłonie jako jeden z członków „Tria Akordeonowego”. Oklaski witające zespół nasiliły się w momencie, gdy prowadzący poinformował publiczność, iż cała trójka (oprócz B. Głowackiego także Tomasz Mazur i Rafał Pałacki) to absolwenci sanockiej „Szlifierni diamentów”, a następnie Akademii Muzycznej w Krakowie. Trio akordeonowe zaprezentowało bardzo wysoki poziom wykonawczy i niebywałe zgranie. Można było odnieść wrażenie, że zespół ma za sobą lata prób i występów, co akurat prawdą by nie było. Powstał on bowiem na potrzeby obchodzonego przed tygodniem jubileuszu 50-lecia PSM w Sanoku. Skąd więc taka klasa? Po prostu wysoki kunszt indywidualny przyniósł wspaniałe efekty.

Tradycją Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku jest promowanie młodych artystów. Tak było i tym razem. W roli gwiazdy wystąpił Dawid Siwiecki, mieszkaniec Krzywego, absolwent Szkoły Muzycznej w Dydni, a następnie w Sanoku, uczeń Grzegorza Bednarczyka i Andrzeja Smolika. Zaświeciła ona mocno w 2020 roku podczas Międzynarodowego Talent Show „VIRTUOSOS V4+”, programu Telewizji Węgierskiej, gdzie 14-letni akordeonista z Polski oczarował zarówno telewidzów krajów Grupy Wyszehradzkiej, jak i wybitne osobistości muzyczne reprezentujące międzynarodowe jury. Jego występ podczas inauguracyjnego koncertu Międzynarodowej Wiosny Akordeonowej był potwierdzeniem ogromnego talentu Dawida i wielkich jego umiejętności. – Gra cudownie, a przy tym wczuwa się w muzykę, przeżywa ją – komentowano jego występ w kuluarach. Niewątpliwie już jest gwiazdą! Zapamiętajcie to nazwisko: Dawid Siwiecki!

I na deser, po występach indywidualnych i tercecie, przyszła kolej na kwintet. Powstał przed rokiem, a inspiracją jego utworzenia był zamiar uczczenia 30 rocznicy śmierci wybitnego kompozytora argentyńskiego Astora Piazzolli. Pandemia zakłóciła te plany, ale zespół pozostał, przybierając nazwę „Tango Nuevo”. Tworzą go pochodzący w komplecie z Podkarpacia: Bartosz Głowacki – bandoneon, Sergey Khvan – gitara, Ariadna acześniak – skrzypce, Tomasz Putrzyński – fortepian i Wojciech Pelczar – wiolonczela. Zaczarowali widownię, gdy ze sceny popłynęły cudowne dźwięki tang Astora Piazzolli w mistrzowskim wykonaniu. Znakomite zakończenie koncertu inauguracyjnego! Brawa dla wszystkich wykonawców, szczególne brawa dla jego dwóch głównych aktorów, od których zacząłem tę relację: prof. ośw. Andrzeja Smolika i jego ucznia – mistrza akordeonu (i bandeneonu) Bartosza Głowackiego. 

Popatrzymy co będzie się działo w drugim dniu festiwalu. To będzie wyjątkowy koncert – „Koncert Solidarności z Ukrainą”.   Zainauguruje go występ „Verde Quintet” w składzie: Melisa Skubisz – skrzypce, Sandra Bulczyńska – altówka, Joanna Kiczorowska – wiolonczela, Filip Siwiecki – akordeon i Gabriel Czuchry – fortepian. Następnie na scenie Sali Koncertowej PSM pojawi się znany melomanom Michał Matuszewski. Pamiętają go zapewne doskonale jako finalistę programów: „Must be the music” oraz „Szansa na sukces”. Fascynuje go muzyka etniczna różnych kultur, szczególnie Łemków i Bojków. Kocha go publiczność, a koncertował już nie tylko w wielu miejscach w Polsce, ale także w USA, Bułgarii i Słowacji. Korzenie Michała to ziemia podkarpacka, gdyż wywodzi się z Myczkowa, a szlify muzyczne nadał mu nie kto inny jak Państwowa Szkoła Muzyczna w Sanoku. W koncercie wystąpi jeszcze rodzinny „Duet Gajda”. Tworzy go: Małgorzata Gajda, która śpiewa i gra na skrzypcach oraz Seweryn Gajda – grający na akordeonie. Prezentują muzykę w stylu folk i rozrywkową we własnych aranżacjach. Szeroka publiczność zna ich z programu „Mam talent”, w którym zrobili prawdziwą furorę. Nie dziwota, że koncertują nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami m. in. w USA, Francji, Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech. Seweryn jest absolwentem PSM w Sanoku, ma na swoim koncie duże sukcesy w konkursach akordeonowych: Grand Prix Austrii (Wiedeń) i Włoch (Lanciano). 

Proszę Państwa! Czynię to z pewnym wstydem, ale zachęcam: przyjdźcie na ten koncert! To będzie kolejny wieczór pełen wspaniałych doznań. Po co później macie żałować? A zatem: do zobaczenia, Sala Koncertowa PSM, Podgórze, godz. 18. Wstęp wolny!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy