Głównymi postaciami wydarzenia byli: prof. ośw. Andrzej Smolik, który w ciągu 39 lat pracy w Państwowej Szkole Muzycznej w Sanoku uczynił z niej znane na cały kraj „zagłębie akordeonowe” i jego uczeń – Bartosz Głowacki, absolwent Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie w klasie akordeonu Owena Murraya. Pierwszy stworzył festiwal pn. Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe (22 edycje), przekształcone w Międzynarodową Wiosnę Akordeonową, będąc jej dyrektorem artystycznym i głównym organizatorem, drugi przygotował od strony muzycznej koncert inauguracyjny, występując solo, w Trio Akordeonowym i w kwintecie „Tango Nuevo”. Efekt ich pracy przerósł wszelkie oczekiwania.
Sakramentalne: „Międzynarodową Wiosnę Akordeonową SANOK 2022 uważam za otwartą” wypowiedział zastępca burmistrza miasta Grzegorz Kornecki, w asyście dr. Tomasza Tarnawczyka, dyrektora PSM I i II st., który prowadził koncert inauguracyjny. Dziękował organizatorom: Sanockiemu Towarzystwu Muzycznemu, Społecznej Szkole Muzycznej II st. oraz Państwowej Szkole Muzycznej i sponsorom, których trzon tworzyli: Rada Miasta i Burmistrz Sanoka, Rubber Company S.A., PGNiG S.A. – oddział w Sanoku, Pass Polska oraz Bolesław Szybist i jego „Herb”. Gdy już formalności stało się zadość, do głosu doszła muzyka. Na scenie pojawił się Bartosz Głowacki, chluba sanockiej akordeonistyki. Gdy zabrzmiały pierwsze dźwięki jednej z najsłynniejszych piosenek Edith Piaf – „Pod dachami Paryża”, publiczność oniemiała z zachwytu. Kolejne utwory, jakie wykonał, potwierdziły tylko prawdziwą wirtuozerię gry mistrza.
Bartosz pojawił się też w kolejnej odsłonie jako jeden z członków „Tria Akordeonowego”. Oklaski witające zespół nasiliły się w momencie, gdy prowadzący poinformował publiczność, iż cała trójka (oprócz B. Głowackiego także Tomasz Mazur i Rafał Pałacki) to absolwenci sanockiej „Szlifierni diamentów”, a następnie Akademii Muzycznej w Krakowie. Trio akordeonowe zaprezentowało bardzo wysoki poziom wykonawczy i niebywałe zgranie. Można było odnieść wrażenie, że zespół ma za sobą lata prób i występów, co akurat prawdą by nie było. Powstał on bowiem na potrzeby obchodzonego przed tygodniem jubileuszu 50-lecia PSM w Sanoku. Skąd więc taka klasa? Po prostu wysoki kunszt indywidualny przyniósł wspaniałe efekty.
Tradycją Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku jest promowanie młodych artystów. Tak było i tym razem. W roli gwiazdy wystąpił Dawid Siwiecki, mieszkaniec Krzywego, absolwent Szkoły Muzycznej w Dydni, a następnie w Sanoku, uczeń Grzegorza Bednarczyka i Andrzeja Smolika. Zaświeciła ona mocno w 2020 roku podczas Międzynarodowego Talent Show „VIRTUOSOS V4+”, programu Telewizji Węgierskiej, gdzie 14-letni akordeonista z Polski oczarował zarówno telewidzów krajów Grupy Wyszehradzkiej, jak i wybitne osobistości muzyczne reprezentujące międzynarodowe jury. Jego występ podczas inauguracyjnego koncertu Międzynarodowej Wiosny Akordeonowej był potwierdzeniem ogromnego talentu Dawida i wielkich jego umiejętności. – Gra cudownie, a przy tym wczuwa się w muzykę, przeżywa ją – komentowano jego występ w kuluarach. Niewątpliwie już jest gwiazdą! Zapamiętajcie to nazwisko: Dawid Siwiecki!
I na deser, po występach indywidualnych i tercecie, przyszła kolej na kwintet. Powstał przed rokiem, a inspiracją jego utworzenia był zamiar uczczenia 30 rocznicy śmierci wybitnego kompozytora argentyńskiego Astora Piazzolli. Pandemia zakłóciła te plany, ale zespół pozostał, przybierając nazwę „Tango Nuevo”. Tworzą go pochodzący w komplecie z Podkarpacia: Bartosz Głowacki – bandoneon, Sergey Khvan – gitara, Ariadna acześniak – skrzypce, Tomasz Putrzyński – fortepian i Wojciech Pelczar – wiolonczela. Zaczarowali widownię, gdy ze sceny popłynęły cudowne dźwięki tang Astora Piazzolli w mistrzowskim wykonaniu. Znakomite zakończenie koncertu inauguracyjnego! Brawa dla wszystkich wykonawców, szczególne brawa dla jego dwóch głównych aktorów, od których zacząłem tę relację: prof. ośw. Andrzeja Smolika i jego ucznia – mistrza akordeonu (i bandeneonu) Bartosza Głowackiego.
Popatrzymy co będzie się działo w drugim dniu festiwalu. To będzie wyjątkowy koncert – „Koncert Solidarności z Ukrainą”. Zainauguruje go występ „Verde Quintet” w składzie: Melisa Skubisz – skrzypce, Sandra Bulczyńska – altówka, Joanna Kiczorowska – wiolonczela, Filip Siwiecki – akordeon i Gabriel Czuchry – fortepian. Następnie na scenie Sali Koncertowej PSM pojawi się znany melomanom Michał Matuszewski. Pamiętają go zapewne doskonale jako finalistę programów: „Must be the music” oraz „Szansa na sukces”. Fascynuje go muzyka etniczna różnych kultur, szczególnie Łemków i Bojków. Kocha go publiczność, a koncertował już nie tylko w wielu miejscach w Polsce, ale także w USA, Bułgarii i Słowacji. Korzenie Michała to ziemia podkarpacka, gdyż wywodzi się z Myczkowa, a szlify muzyczne nadał mu nie kto inny jak Państwowa Szkoła Muzyczna w Sanoku. W koncercie wystąpi jeszcze rodzinny „Duet Gajda”. Tworzy go: Małgorzata Gajda, która śpiewa i gra na skrzypcach oraz Seweryn Gajda – grający na akordeonie. Prezentują muzykę w stylu folk i rozrywkową we własnych aranżacjach. Szeroka publiczność zna ich z programu „Mam talent”, w którym zrobili prawdziwą furorę. Nie dziwota, że koncertują nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami m. in. w USA, Francji, Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech. Seweryn jest absolwentem PSM w Sanoku, ma na swoim koncie duże sukcesy w konkursach akordeonowych: Grand Prix Austrii (Wiedeń) i Włoch (Lanciano).
Proszę Państwa! Czynię to z pewnym wstydem, ale zachęcam: przyjdźcie na ten koncert! To będzie kolejny wieczór pełen wspaniałych doznań. Po co później macie żałować? A zatem: do zobaczenia, Sala Koncertowa PSM, Podgórze, godz. 18. Wstęp wolny!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.