Jak wygląda proces czipowania?
- Proces czipowania składa się z kilku istotnych elementów, które mają na celu przede wszystkim ograniczenie bezdomności zwierząt i znakowanie zwierząt właścicielskich. Pierwszym z punktów jest wizyta u lekarza weterynarii, które wstrzykuje pod skórę zwierzęcia, najczęściej w okolice szyi mikroczip. Zabieg jest szybki i niezbyt bolesny. Następnie, czip wprowadzany jest w rejestr lekarza weterynarii, po czym powinien być wprowadzony w bazę wszystkich czipów.
Ważne jest, by nie pominąć tego punktu, ponieważ zwierzę, które posiada czip, ale nie jest on wprowadzony do bazy, nie może zostać zidentyfikowane a tym samym nie można określić jego właściciela. Jest to szczególnie ważne dla schronisk, lekarzy weterynarii i organizacji prozwierzęcych w przypadku znalezienia zwierzęcia i konieczności ustalenia jego właściciela.Co ważne, czip to nie GPS, a więc nie umożliwia nam określenia lokalizacji zwierzęcia i śledzenia go na bieżąco. Wobec tego czip jest zabezpieczeniem dla właściciela w przypadku zguby pupila i zwiększa procent szans na jego szybkie odnalezienie.
Jakie są najczęściej wybierane bazy identyfikacji czipów?
- Baza identyfikacja.pl i Safeanimal to bazy, które są najczęściej wykorzystywane przez lekarzy weterynarii w naszym regionie.
Jak wyglądają działania Straży Ochrony i Ratownictwa Zwierząt w temacie czipowania?
- Na naszej stronie sukcesywnie prowadzimy akcję bezpłatnego czipowania. Zlecamy przeprowadzenie takiego zabiegu lekarzowi weterynarii i cały proces przebiega bez żadnych opłat dla właściciela. Wszyscy nasi podopieczni, są to głównie koty, zostają zaczipowani i wprowadzenie do bazy. Skoro wiemy już, jak ważne jest, by zabezpieczać swoje pupile czipem, dlaczego tak mało ludzi się na to decyduje?
Ludzie nie decydują się na to z bardzo różnych powodów. Chyba najważniejsze jest to, że obawiają się podatku od zwierzęcia. Często, gdy proponujemy właścicielowi przeprowadzenie tego zabiegu i pokrycie kosztów, spotykamy się z odpowiedzią „Ktoś będzie wiedział, że mam zwierzę i dostanę za to podatek”. Na razie nie ma żadnych informacji na temat opodatkowania zwierząt zaczipowanych, a tym bardziej racjonalności tych obaw, natomiast niezależnie od tego stanowią one blokadę przed zdecydowaniem się na ten zabieg.
Jakie korzyści z zaczipowania zwierzęcia czerpie właściciel?
- Przede wszystkim, dla posiadacza czworonoga czip jest taką gwarancją spokojnej głowy. Co zapewnia ustalenie przynależności do właściciela. W przypadku zguby i dajmy na to, odnalezienia psa tudzież kota przez osobę trzecią, jesteśmy chronieni przed przywłaszczeniem naszego pupila, ponieważ w klinice weterynarii zostanie on zidentyfikowany po numerze i zwrócony do nas według panującego w Polsce obowiązku odnalezienia właściciela. Gdy nasze zwierzę ucieknie czy zgubimy je z różnych powodów, czip będzie mógł odmienić jego los i umożliwić powrót do domu.
To na pewno napawa spokojem, że skończyły się czasy, gdy poszukiwanie ukochanego zwierzęcia odbywało się jedynie poprzez rozpaczliwe próby wywieszania ogłoszeń i pytania sąsiadów, czy czasem nie widzieli naszego przyjaciela. Jakie słowa skierowałabyś do właścicieli zwierząt, którzy jeszcze wahają się nad podjęciem decyzji o zaczipowaniu pupila?
- Chciałabym dodać, że jeśli osoby zwrócą się do nas z prośbą zaczipowania ich zwierzęcia, czyli także opłacenia kosztów zabiegu i rejestracji, my się do tych próśb przychylamy, podobnie jak w przypadku zabiegu kastracji. Opłacamy czipowanie kotów i zajmujemy się rejestracją, aby wszystko było zrobione od A do Z ze spokojną głową dla właściciela. Ten zabieg jest bezpieczny i daje spokój na całe życie i ukochanego czworonoga i jego człowieka. Warto, by każda ewentualna stresowa sytuacja zawsze kończyła się happyendem.
Wychodzi na to, że czipowanie zwierząt to zdecydowanie hit, a nie kit, i ma wiele korzyści zarówno dla właścicieli zwierząt, jak i dla samych zwierząt.
Dlaczego czipowanie to hit?
Łatwiejsza identyfikacja – Gdy zwierzę ucieknie lub się zgubi, czipowanie znacznie zwiększa szansę na odnalezienie właściciela. Wiele schronisk i weterynarzy korzysta z czytników do sprawdzania czipów, co ułatwia odnalezienie informacji o właścicielu zwierzęcia.Ochrona przed kradzieżą – Czip może być pomocny w przypadku kradzieży zwierzęcia, ponieważ jest trudny do usunięcia i zawiera unikalny numer, który powiązany jest z danymi właściciela.
Obowiązek prawny – W niektórych krajach, w tym w Polsce, czipowanie psów jest już wymagane prawem, co jest związane z obowiązkiem rejestracji zwierząt. Brak czipu może prowadzić do problemów prawnych.
Bezpieczeństwo zdrowotne – Czipowanie może ułatwić weterynarzom dostęp do informacji o zdrowiu zwierzęcia, zwłaszcza gdy właściciel jest niedostępny w sytuacji awaryjnej.
Wątpliwości i obawy
Koszt – Chociaż czipowanie nie jest bardzo drogie (kosztuje zwykle kilkadziesiąt złotych), niektórzy właściciele mogą uznać to za zbędny wydatek.Możliwość awarii – W bardzo rzadkich przypadkach czipy mogą przestać działać, choć jest to technologia sprawdzona i niezawodna w większości przypadków.
Brak pełnej rejestracji – Sam czip bez rejestracji w odpowiednich bazach danych nie jest skuteczny, dlatego konieczne jest dbanie o to, by dane były aktualne.
Podsumowując, czipowanie zwierząt to rozwiązanie praktyczne i bezpieczne, które zwiększa szansę na szybkie odnalezienie zwierzaka w razie zaginięcia oraz chroni go w różnych sytuacjach awaryjnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.