Reklama

600 nowych mieszkań na Podkarpaciu. Wśród 5 miast jest również Sanok!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Deklarację społecznej inicjatywy mieszkaniowej SIM Południe, ogłoszono na konferencji prasowej w Przemyślu w obecności przedstawicieli Przemyśla, Sanoka, Mielca, Ustrzyk Dolnych i Medyki. W konferencji uczestniczyli również wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka oraz Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiej Druziński.

Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) wspólnie z władzami Przemyśla, Sanoka, Mielca, Ustrzyk Dolnych i Medyki zamierzają utworzyć społeczną inicjatywę mieszkaniową pod roboczą nazwą SIM Południe. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa będzie spółką budującą dostępne cenowo mieszkania na wynajem.

 

 

Zadaniem spółki będzie budowa mieszkań na wynajem dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, ale mają możliwość opłacania czynszu. Na gruntach o łącznej powierzchni ok. 6,9 ha według szacunków może zostać wybudowanych ok. 600 mieszkań.

 

Polska potrzebuje mieszkań dostępnych dla wszystkich, także dla tych mniej zamożnych osób. Odpowiedzią na tę potrzebę są społeczne inicjatywy mieszkaniowe opierające się na współpracy między samorządami a administracją rządową. Przygotowaliśmy inicjatywę, w ramach której oferujemy wymierną pomoc finansową. 

– powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Każdy z samorządów zamierzających tworzyć SIM – za pośrednictwem prezesa KZN – wystąpi do Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z wnioskiem o jednorazowe wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM) w wysokości do 3 mln zł. Spółka SIM Południe będzie dysponować kapitałem w wysokości 15 mln zł. Po przygotowaniu przez SIM konkretnych inwestycji mieszkaniowych tworzące tę spółkę gminy będą mogły otrzymać z RFRM kolejne bezzwrotne dofinansowanie  - do 10% kosztów inwestycji, która realizowana będzie na ich obszarze.

 

W ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej budowane będą mieszkania na wynajem o umiarkowanym czynszu, które będą mogły stać się własnością wynajmującego. Mieszkania będą przeznaczone dla osób, które mają środki na opłacanie czynszu, ale nie stać ich na kredyt hipoteczny. 

– podkreśliła wiceminister Anna Kornecka.

Zaproponowane na początku roku przez rząd w pakiecie mieszkaniowym rozwiązania skoncentrowały się na części programu mieszkaniowego, która w największym stopniu oparta jest o współpracę z samorządami. Rząd zaproponował m.in. zwiększenie wysokości grantu dla gmin na udział w budowie mieszkań innego inwestora, np. SIM. Gminy będą także mogły pozyskać dodatkowe środki z nowo utworzonego Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na założenie nowego SIM-u lub wsparcie inwestycji mieszkaniowej prowadzonej przez istniejący już TBS. Rozszerzono także zakres działalności KZN o możliwość tworzenia nowych SIM oraz przystępowanie do istniejących już TBS-ów.

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to podmiot realizujący budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszu. Od 2022 roku po spłacie kredytu zaciągniętego przez SIM na budowę mieszkań, najemca będzie mógł ubiegać się o własność mieszkania lub skorzystać z tzw. wakacji czynszowych, czyli rozliczyć wpłaconą partycypację w czynszu (dzięki temu najemca będzie płacił niższy, nawet o 20% czynsz).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy