Reklama

500+ na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego!

Opublikowano:
Autor:

500+ na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 500 plus na pierwsze dziecko - to najważniejsza obietnica, złożona przez Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się 23 lutego.

Do tej pory świadczenie 500 PLUS wypłacane było co miesiąc dla drugiego i każdego kolejnego dziecka, aż do uzyskania przez dziecko pełnoletności. Wsparcie to przyznane jest bez względu na wysokość dochodów rodziny czy stan cywilny rodziców. 500 PLUS otrzymują także rodzice i opiekunowie samotnie wychowujący dzieci, niezależnie od kwoty świadczeń alimentacyjnych. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także na pierwsze i jedyne dziecko, jeśli spełniają kryterium dochodowe.

Zmiany w programie 500 plus mają zostać wprowadzone jeszcze w 2019 roku. Jarosław Kaczyński deklarował, że obietnicę 500 zł na pierwsze ma zacząć realizować już od 1 lipca 2019 r. Owe zmiany w programie potwierdza minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska: 

Przyszła chwila radości. Mamy sytuację, w której skończą się dyskusje na temat tego programu. Skończą się twierdzenia, że to program, który dzieli polskie rodziny, jest niesprawiedliwy lub powoduje dezaktywizację zawodową. W tej chwili dostępność programu zostaje znacznie zwiększona. Każde dziecko, bez kryterium dochodowego, będzie mogło skorzystać z świadczenia 500+ już od 1 lipca tego roku - mówiła minister Elżbieta Rafalska.


Elżbieta Rafalska przyznała także, że ministerstwo planuje wprowadzenie szeregu innych zmian w programie Rodzina 500 plus.

Co się zmieni (projekt ustawy)

  • podwyższenie kryterium dochodowego; 
  • wprowadzenie szczególnego, trzymiesięcznego terminu na złożenie wniosku o 500+ w przypadku noworodka; 
  • wprowadzenie szczególnych regulacji pozwalających zachować ciągłość świadczenia wychowawczego w przypadku śmierci rodzica, któremu przyznano świadczenie; 
  • ograniczenie obowiązku ustalania alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko, do wniosków o 500+ na pierwsze dziecko.


Inną ważną zmianą związaną z 500 plus będzie wprowadzenie nowego kryterium dochodowego. Ministerstwo chce je podwyższyć przede wszystkim ze względu na spadek bezrobocia i podwyższenie płacy minimalnej. Obecnie próg dochodowy programu 500 plus wynosi 800 zł. Jeżeli w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko – 1200 zł. Planuje się wzrost kryterium dochodowego o ok. 100 zł. 

W przypadku podwyższenia kryterium dochodowego reagujemy na zmiany, których wszyscy jesteśmy świadkami. Systematycznie podnosimy wysokość minimalnego wynagrodzenia, które w 2019 r. wynosi 2250 zł brutto. W 2016 r., kiedy program wchodził w życie, minimalna pensja była o 400 zł brutto niższa. Do tego rynek pracy znajduje się w dobrej kondycji. Pracuje rekordowe 16,6 mln osób - mówiła Pani minister Rafalska.

Poza korzyściami jakie przyniosą zmiany w programie 500 plus trzeba się liczyć z kosztami jakie on wygeneruje.

Roczny koszt programu Rodzina 500+, uwzględniający przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko, bez wymogów kryterium dochodowego wyniesie rocznie z kosztem jego obsługi ok. 40 mld zł. Koszt wprowadzenia programu będzie wynosił w tym półroczu ok. 10 mld zł, w skali roku będzie to zwiększenie wydatków na ten program o kolejne 10 mld zł, czyli koszt większy o ok. 20 mld zł, a więc 40 mld zł w sumie plus koszt obsługi programu. Poza celami społecznymi program będzie miał wpływ na wzrost gospodarczy.  Znaczna część tych pieniędzy wróci też do budżetu państwa w postaci podatku VAT. Pamiętajmy, że jest też koło zamachowe polskiej gospodarki, budżety samorządów zwiększą się, co ma też wpływ na ich zdolności kredytowe, pobudzą nam się rynki lokalne, szansa na rozwój kolejnych usług – to jest po prostu pieniądz w obrocie, ale adresowany do milionów polskich rodzin. Bo polskich dzieci, które skorzysta z tego świadczenia może być ok. 7 mln– taki będzie koszt tego programu – powiedziała Elżbieta Rafalska.

 

Minister Rafalska dodała, że  trzeba mieć pewną wiedzę na temat finansów publicznych i że teraz jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż w 2016 roku, gdy wprowadzano ten program. Stąd też, obietnica zagwarantowania finansowania 500 plus na pierwsze dziecko. 

Co gdzie i kiedy odnośnie programu 500 plus

  • Wypłata 500 plus na nowych zasadach będzie znacznie prostsza. Gminy nie będą już musiały sprawdzać sytuacji materialnej rodziców. Nie trzeba więc będzie składać informacji o dochodach. Nadal jednak trzeba będzie składać wniosek o przyznanie pieniędzy. Gminy będą sprawdzać m.in. czy dziecko, na które mają być przyznane rządowe pieniądze, nie przebywa z rodzicami za granicą.
  • Wniosek o przyznanie świadczenia składają rodzice, opiekunowie prawni oraz opiekunowie faktyczni dziecka, którzy do tej pory nie byli uprawnieni do świadczenia. Pieniądze otrzymają zarówno rodzice, którzy są w związku małżeńskim, jak pozostający w nieformalnych związkach. W przypadku, gdy rodzice są rozwiedzeni, o 500 plus może wystąpić ta osoba, która faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem.
  • Wniosek o przyznanie pieniędzy na pierwsze dziecko rodzice składają w gminie, w której mieszkają. Wniosek może być złożony bezpośrednio w urzędzie, przesłany listownie lub przez internet.
  • Wnioski będą przyjmowane przez gminy (odnośnie zmiany od 1 lipca) najprawdopodobniej od maja do połowy czerwca (szczegóły są w trakcie doprecyzowywania). Rodzice, którzy już otrzymywali 500 plus na drugie i kolejne dziecko, będą więc musieli składać dokumenty dwukrotnie – przed lipcem na pierwszego potomka, a od lipca – na kolejnych.

 

W związku z programem 500 plus, społeczeństwo jest podzielone – jedni są programem zachwyceni, inni uważają to za niesprawiedliwe rozdawnictwo. Sprawdźmy jak jest u nas na podkarpaciu? Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej ankiecie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE