Reklama

34-osobowa grupa cudzoziemców jechała do pracy. Wszyscy z fałszywymi dokumentami

Opublikowano: pon, 7 gru 2020 15:53
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Strażnicy graniczni z Medyki zatrzymali kilkudziesięcioosobową grupę obywateli Mołdawii oraz Ukrainy jadących do pracy w Polsce. Wszyscy przedstawiali do kontroli fałszywe dokumenty mające potwierdzać legalność ich zatrudnienia.

Cudzoziemcy zgłosili do odprawy na kierunku wejściowym do Polski w nocy 4/5 grudnia, na przejściu pieszym w Medyce.

Byli to głównie Mołdawianie oraz kilkoro obywateli Ukrainy w wieku od 18 do 60 lat. Cudzoziemcy posiadali paszporty biometryczne, zatem granicę mogli przekroczyć w ruchu bezwizowym. Dokumentami, które miały potwierdzać miejsce oraz warunki zatrudniania w Polsce były tzw. oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom.

Jako pierwsze do odprawy zgłosiły dwie kobiety, które miały pracować jako operatorzy linii produkcyjnej w jednym z zakładów w woj. pomorskim. W związku z wątpliwościami co do autentyczności przedstawionych dokumentów, funkcjonariusz SG zadał kobietom kilka pytań dotyczących przyszłej pracy. Rozmowa z cudzoziemkami oraz sprawdzenia w urzędzie pracy, który rzekomo zarejestrował oświadczenia szybko potwierdziły próbę oszustwa i fałszerstwo. W rzeczywistości dokumenty z widniejącymi numerami były wydane zupełnie innym osobom.

Strażnicy graniczni sprawdzający dokumenty przedstawiane przez kolejne osoby z 34-osobowej grupy szybko uświadomili sobie, że ich nocna służba znacznie się przedłuży. Okazało się, że wszyscy cudzoziemcy posiadali fałszywe oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. Dokumenty były wydane rzekomo przez tego samego pracodawcę. W rzeczywistości cudzoziemcy chcieli podjąć nielegalną pracę w okolicach Warszawy. Większość przyznała się do próby wykorzystania fałszywek i dobrowolnie poddała karze 6 miesięcy pozbawienia wolności zawieszeniu na 2 lata. Sporządzona przez mundurowych dokumentacja trafi do sądu, który zdecyduje o ewentualnych zakazach wjazdu. Straż graniczna wydała decyzje o odmowie wjazdu i skierowała cudzoziemców z powrotem na Ukrainę.

 

 Od początku 2020 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia ujawnili już blisko 400 fałszywych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Posługiwali się nimi głównie obywatele Ukrainy oraz Mołdawii.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy