Reklama

27 września Święto Wojsk Obrony Terytorialnej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

27 września Święto Wojsk Obrony Terytorialnej - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) powstały w 2017 r. Są jednym z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Stanowią komplementarną część potencjału obronnego Polski.

Misją Terytorialsów jest przede wszystkim utrzymanie powszechnej gotowości do obrony Rzeczypospolitej Polskiej, a także obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to m.in. przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych i ich zwalczanie oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Natomiast w czasie wojny są wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią – siłą wiodącą. Do zadań żołnierzy WOT-u należy także kształtowanie w społeczeństwie postaw i wartości patriotyczno-obywatelskich oraz współpraca z elementami systemu obronnego państwa, w tym szczególnie z wojewodami i organami samorządu terytorialnego.

Ustawa o obronie Ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku powierzyła WOT niemilitarną części zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Z dniem wejścia w życie ustawy Dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT zastąpili w opisywanym zakresie dotychczasowych szefów WSzW i stali się prawą ręką wojewodów w koordynacji i realizacji wsparcia jakiego może udzielić wojsko.

W tym szczególnym dniu życzymy satysfakcji z dotychczasowych osiągnięć, zdrowia i wszelkiej pomyślności w realizacji planów oraz zamierzeń, zarówno zawodowych, jak i w życiu rodzinnym. Niech służba Ojczyźnie przynosi Wam zadowolenie, zasłużony szacunek i uznanie.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy