Reklama

Mija 20 lat od powstania Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzu świętuje w tym roku piękny jubileusz, 20-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w auli Uczelni Państwowej w Sanoku zorganizowano spotkanie, w trakcie którego zaprezentowano historię, działalność oraz uczestników Domu.

Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu zdolnej, młodej artystki Laury Pietryki. Szczególnym wydarzeniem było wręczenie pięciu zasłużonym pracownikom ŚDS w Zagórzu medali za długoletnią służbę, przyznanych przez Prezydenta RP. Aktu dekoracji dokonała Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki.

Złoty medal otrzymał Jerzy Rogóż. Medalami srebrnymi zostali nagrodzeni Joanna Leszczyńska-Skubel i Maria Ryniak, natomiast medal brązowy otrzymali Jakub Masłowski i Magdalena Pałasiewicz-Trzaska.

To już 20 lat istnienia

Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzu powstał w 2001 roku. Jego pierwszym kierownikiem był Piotr Kijowski. Od 2006 roku do chwili obecnej funkcję dyrektora placówki pełni Joanna Leszczyńska-Skubel. Na początku swojej działalności Dom obejmował wsparciem 20 uczestników, a obecnie w zajęciach bierze udział 40 osób. Łącznie z usług Domu skorzystało 104 uczestników.

ŚDS jest jednostką powiatową, placówką pobytu dziennego dla osób przewlekle psychicznie chorych, niepełnosprawnych intelektualnie i wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych z terenu miasta Sanoka, miasta i gminy Zagórz oraz gminy Komańcza. Inicjatorem powstania placówki był Powiat Sanocki.

Uczestnicy w ramach oferty programowej rozwijają własne talenty, rozbudzają ambicje oraz zdobywają umiejętności niezbędne do samodzielnego życia. Zajęcia w ośrodku prowadzone są w formie zajęć indywidualnych i zespołowych obejmujących treningi umiejętności społecznych oraz komunikacyjnych. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzu odnoszą liczne sukcesy w konkursach plastycznych, przeglądach artystycznych i zawodach sportowych.

Od 2001 roku w placówce dokonano wiele zmian. Budynek został poddany termomodernizacji. Prace remontowo-budowlane objęły pomieszczenia administracyjno-biurowe i sanitarno-higieniczne. Zniwelowano bariery architektoniczne, montując poręcze i windę. Pracownie Domu doposażono w nowe sprzęty, meble oraz pomoce dydaktyczne. Dokonano modernizacji wielospadowego pokrycia dachowego wraz z orynnowaniem, śniegołapami i instalacją odgromową. Wymieniono piec kondensacyjny wraz z grzejnikami, a sale zyskały klimatyzatory. Budynek ma także nowe drzwi wejściowe. Ogród ozdobiono roślinami oraz alejkami wysypanymi różnokolorowym kamieniem. W 2019 roku zakupiono drugiego busa do przewozów uczestników.

ŚDS w Zagórzu to miejsce współpracy profesjonalnej kadry terapeutów, opiekunów oraz specjalistów, miejsce otwarte, życzliwe, przyjazne, pełne pasji, idei i twórczych pomysłów, nastawione na dążenie do rozwoju poprawnej jakości życia, samodzielności i pełnej integracji społecznej naszych uczestników. Gdy w 2001 roku rozpoczynaliśmy naszą działalność rodziło się wiele obaw, wyzwań i nadziei. Dziś, po 20 latach możemy stwierdzić, że obawy zostały rozwiane, wyzwaniom sprostaliśmy, a nadzieje zostały spełnione i zrodziły się nowe. Dzisiaj Dom tętni życiem, a jego sercem są nasi uczestnicy

– podsumowuje Joanna Leszczyńska-Skubel, dyrektor placówki.

/Powiat Sanocki/

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy