Reklama

18. rocznica śmierci Zofii Beksińskiej

Opublikowano:
Autor:

18. rocznica śmierci Zofii Beksińskiej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 22 września minęła 18. rocznica śmierci Zofii Beksińskiej.

Zofia Helena Beksińska, z domu Stankiewicz, urodziła się 25 marca 1928 r. w Dynowie. Studiowała romanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas studiów w Krakowie poznała Zdzisława Beksińskiego.

30 kwietnia 1951 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Dynowie młodzi zawarli związek małżeński, natomiast ślub kościelny wzięli 11 sierpnia w Krakowie. Do ślubu jechali tramwajem, później zamiast wesela było skromne przyjęcie, na które rodzice przywieźli z Sanoka pieczone kurczaki. Późnym południem, jak pisał w dzienniku Zdzisław, „poszli do kina WOLNOŚĆ na durny radziecki western”.

Po studiach z architektury Zdzisława skierowano do pracy przy budowie wiaduktu w okolicach Rzeszowa. Potem małżonkowie zamieszkali w Sanoku.

Mimo wielu starań Zofii nie udało się znaleźć stałej pracy. Wspierała domowy budżet korepetycjami z francuskiego.

26 listopada 1958 r. urodził się Tomasz – jedyny syn Zofii i Zdzisława. W roku 1977 rodzina Beksińskich przeniosła się na stałe do Warszawy i zamieszkała w bloku przy ul. Sonaty na Osiedlu Służew nad Dolinką. Pani Zofia była nie tylko oddaną żoną artysty, ale także jego ulubioną modelką, fotografowaną w setkach ujęć w okolicznościach często wymagających wielkiej cierpliwości. Bywała też jego kierowcą. Długie lata opiekowała się zniedołężniałą matką, a także teściową. Dzielnie wspierała cierpiącego na depresję syna. Zmarła po ciężkiej chorobie 22 września 1998 r. Pochowana została w rodzinnym grobowcu Beksińskich na Cmentarzu Centralnym w Sanoku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE