Reklama

12. rocznica śmierci Zdzisława Beksińskiego

Opublikowano:
Autor:

12. rocznica śmierci Zdzisława Beksińskiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 21 lutego minęło 12 lat, gdy wieczorem, w swoim warszawskim mieszkaniu zamordowany został Zdzisław Beksiński – jeden z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych.

W dniu zabójstwa malarz ukończył swój ostatni obraz. Zgodnie z zapisem testamentowym artysty Muzeum Historyczne stało się jego jedynym spadkobiercą, przejmując kilka tysięcy prac, w tym fotografie, rysunki, grafiki i obrazy.

19 maja 2012 r. w odbudowanym południowym skrzydle zamku otworzono Galerię Beksińskiego prezentującą wszystkie etapy i dziedziny twórczości niezwykle intrygującego fotografa, rzeźbiarza, rysownika, grafika i malarza.
W minionym 20-leciu sanockie muzeum, we współpracy rozmaitymi instytucjami, zorganizowało w wielu dużych miastach Polski dziesiątki wystaw Zdzisława Beksińskiego. Jak dotychczas największą poza Sanokiem wystawę sztuki sanockiego twórcy pokazano w roku 2006 w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Tysiące zwiedzających przyciągnęły wystawy sztuki  Beksińskiego zorganizowane w Krakowie w Nowohuckim Centrum Kultury (2014 r.), w bydgoskiej Galerii Miejskiej BWA (listopad 2015 r. - styczeń 2016 r.) a także w Muzeum Lubelskim na Zamku (2016 r.). Niecodzienne wydarzenie "Świat Mistrza Beksińskiego" odbyło się w 2009 r. w Filharmonii Krakowskiej. Podczas kilku wieczorów, w tym szacownym gmachu, można było obejrzeć obrazy artysty, a także posłuchać ulubionej muzyki mistrza, wzbogaconej multimedialnymi prezentacjami stworzonymi na motywach jego dzieł. Podobne imprezy zrealizowano w roku 2012 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie oraz w 2016 r. Filharmonii Łódzkiej. W roku 2010 w gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli zaprezentowano wystawę "Zdzisław Beksiński – Mroki podświadomości". Druga po śmierci artysty wystawa poza granicami kraju miała miejsce w dniach 25.05. - 22.06.2013 r. w Phantastenmuseum w Wiedniu. We wrześniu 2016 r. odbyła się oficjalna premiera "Ostatniej rodziny" - filmu fabularnego o Beksińskich. Dzieło Jana P. Matuszyńskiego zebrało kilkadziesiąt nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych (m.in. w Locarno i Gdyni) i cieszyło się wielkim zainteresowaniem publiczności. Muzeum Historyczne w Sanoku udostępniło twórcom filmu wielu materiałów źródłowych i elementów scenografii, a rolę konsultanta merytorycznego ekipy filmowców pełnił dyrektor Wiesław Banach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE