Reklama

Zdanie Odrębne: W połowie wakacji...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Zdanie Odrębne:  W połowie wakacji... - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Warto przeczytać … sypie się rządowy program szczepień. Ze statystyk wynika, że zaszczepiło się niewiele ponad 17 milionów obywateli Rzeczypospolitej, co nie stanowi nawet połowy populacji. Jak spojrzeć na mapę, najgorzej wygląda Polska wschodnia i południowa, czyli obszary tradycyjnie propisowskie, które nie przejmują się apelami premiera czy ministra zdrowia.

Wyborcy dobrej zmiany nie chcą wygrywać hulajnogi ani innych gadżetów. Ksiądz proboszcz nie mówi o wirusie, więc nie idą się szczepić; wystarczy im woda święcona, albo anty szczepionkowy amulet, który reklamuje Radio Maryja. 

W siłę rosną anty szczepionkowcy, którzy napadają na punkty medyczne,  biją personel i podpalają ośrodek zdrowia (w Zamościu). Tymczasem liczba zachorowań na nową, groźniejszą odmianę wirusa stale rośnie; Delta atakuje coraz młodsze roczniki oraz dzieci. Ze szczepieniami będzie jeszcze gorzej, bo rząd zaatakował abp Gądecki, zarzucając mu łamanie konkordatu oraz szereg innych działań „antykościelnych”. Dotąd Kościół z partią i szli „noga w nogę”, albo „ręka w rękę”… Biskupom nie przeszkadzało łamanie Konstytucji tak w ogóle; teraz Gądecki pisze, że ją złamano w odniesieniu do Kościoła. Przed wizytą w Watykanie trzeba się wykazać przynajmniej działaniem politycznym, bo w dziedzinie religii i moralności Kościół niewiele ma do powiedzenia. 

*

Klimat zmienia się nieodwracalnie! Płonące lasy, gwałtowne powodzie, tajfuny i trąby powietrzne tam, gdzie ich dotąd nie było (Rzeszów), topnienie lodowców, usuwanie się ziemi, lawiny błotne i inne zjawiska klimatyczne krzyczą, że Ziemia oraz jej otoczenie mają dość działań człowieka. Niszczenie przyrody na niespotykaną dotąd skalę musi się skończyć katastrofą, choć tzw. optymiści nie znoszą tego słowa. Kiedy pan wszelkiego stworzenia (człowiek) działa przeciw sobie, Natura nie będzie mu w tym przeszkadzać, raczej pomoże. Przecież jest matką wszelkiego stworzenia – nie tylko wyprostowanej białej małpy, której się wydaje, że zjadła wszelkie rozumy. Na naszych oczach zjada samą siebie…  

*

Do Sanoka wciąż płyną pieniądze, czego wyrazem jest fotografowanie się burmistrza z premierem (65 milionów) i z wojewodą (40 milionów). Wobec postępującego kryzysu i rosnącej inflacji będą to zapewne pieniądze wirtualne, czyli w postaci wielkich czeków na planszach, które władza ćwiczyła przed wyborami prezydenckimi i z uporem powtarza. Teraz nazywa się to polski ład, co nawet nieźle brzmi, bo ład czytany wspak znaczy – dał. Dają więc, rozdają i obiecują, że dadzą, a suweren, czyli „ciemny lud” nadal to kupuje. Nie dociera do niego, że aby władza miała pieniądze i mogła je rozdawać – najchętniej swoim! – musi je zabrać, czyli ściągnąć od każdego z nas w formie podatku: jawnego, ukrytego, bezpośredniego, pośredniego, liniowego, skokowego, daniny, haraczu, opłat od każdej czynności gospodarczej, PIT, CIT, VAT, akcyzy, cła itd. W komentarzu można dopisać inne rodzaje dojenia obywatela przez państwo…

*

Z kilkumiesięcznym opóźnieniem odbył się pogrzeb Janusza Szubera – poety, który rozsławił Sanok w kraju i na świecie. Jego wiersze przełożono na kilkanaście języków. Ceremonia, zgodnie z wolą zmarłego, ograniczyła się do cichej mszy bez kazania oraz bez przemówień nad grobem. Pogrzeb wielkiego Sanoczanina uderzał skromnością i prostotą – cechami rzadkimi, kiedy umiera ktoś znaczny. 

Nasze miasto miało szczęście do wielkich postaci; w ubiegłym wieku był to artysta malarz Zdzisław Beksiński, którego upamiętniono karzełkowatym pomnikiem u wejścia na Plac św. Jana. Wiek XXI stał pod znakiem poety Janusza Szubera, który uprawiał ulotną sztukę słowa. Co po nim zostanie – Bóg raczy wiedzieć, choć władze miasta pewnie już zdecydowały…

Henryk Brzozowski  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy