Reklama

Zdanie Odrębne: Miłosierdzie gminy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: redakcja

Zdanie Odrębne: Miłosierdzie gminy - Zdjęcie główne

foto redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Warto przeczytać Tytuł wziął się z noweli Marii Konopnickiej, która opisuje sytuację małej szwajcarskiej miejscowości. Nasza sanocka gmina też się okazała miłosierna, bo po roku przywróciła kursowanie dwu linii autobusowych przez most na potoku płowieckim. Zainteresowani mieszkańcy – jako ludzie uprzejmi – bardzo za to gminie dziękują.

Jako ludzie myślący, mają jednak kilka pytań wywołanych biegiem zdarzeń. Otóż 27 kwietnia zebrała się Rada Miasta, która podjęła uchwałę (Nr XLII/355/21) w sprawie petycji  mieszkańców dzielnicy Zatorze. W p. 1 uchwały „uznaje się przedmiot petycji za zasadny”. W „załączniku do uchwały” można przeczytać, czego dotyczyła petycja, że podpisało ją 102 mieszkańców (faktycznie 105!), komu została przekazana, jakie były powody zamknięcia ulicy dla autobusów itd.

Po raz pierwszy w dokumencie urzędowym jest mowa  o „złym stanie technicznym mostu na ul. Głowackiego i (…) zakazie wjazdu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 2,5 tony”. Czytamy też, że burmistrz zabezpieczył „środki w budżecie miasta na wzmocnienie i remont mostu” oraz że „przygotowywany jest przetarg, na zasadzie projektuj – wybuduj, który powinien się wkrótce rozstrzygnąć”. Rada dostrzega „działania władzy wykonawczej zmierzające do rozwiązania problemu”. Podziela też „głos mieszkańców części dzielnicy Zatorze, iż zostali oni pozbawieni dostępu do komunikacji publicznej”. 

W „załączniku” jest też apel pod adresem władz miasta, które „powinny zintensyfikować działania związane z wyborem wykonawcy remontu mostu i monitorować jego przebieg w celu szybkiego i sprawnego jego zakończenia i przywrócenia ruchu bez ograniczeń”. Uchwała rady (z załącznikiem) zostały rozwieszone na tablicy ogłoszeń i niektórych słupach telefonicznych, co u „części mieszkańców” wywołało niekłamaną euforię. Mniej skłonni do tego typu uniesień zastanawiali się, kiedy to wszystko się wydarzy? 

I oto w ostatnich dniach maja na rozkładach jazdy nieczynnych przystanków pojawił się pasek z informacją, że autobusy wracają od 1 czerwca, choć nikt nie widział ekipy remontowej ani ciężkiego sprzętu. Może naprawiali go „od dołu” – ale to dałoby się zauważyć. A może nocą – ale cierpiący na bezsenność nic nie zauważyli. Mieszkańcy zachodzą w głowę, jak to się stało, że most od roku w złym stanie nagle – jak za pociągnięciem czarodziejskiej różdżki – nadaje się do eksploatacji. Wyjaśnienie jest proste – władza zrobiła mieszkańcom prezent na Dzień Dziecka. Ludzie starzy to też dzieci, albo osoby o podobnej mentalności... 

Jest też druga interpretacja – polityczna. W sobotę gościł w Sanoku premier, który obiecał 50 milionów zł na budowę nowego mostu do sosenek. Dzięki tej inwestycji w infrastrukturę będą do nas „przyjeżdżać ludzie z całego świata”, a Sanok i okolica wreszcie się zaludni… Wszystko to w ramach obwożonego po kraju programu Polski Ład, ponieważ z ogłoszonego przed rokiem Planu Zrównoważonego Rozwoju nic nie wyszło. Ale przecież ludzie rozumni wiedzą, że ma wierzbie rosną bazie, a nie gruszki…

Dzień  wcześniej w Rzeszowie był przełożony premiera – wicepremier. Ten, w ramach kampanii przed wyborami prezydenta miasta, obiecał inwestycję drogową. „Ta inwestycja – mówił – jest z jednej strony bardzo ważna, ale z drugiej strony w jakiejś mierze pokazująca, jakie szanse wiążą się z ewentualnym wyborem pani wojewody na stanowisko na prezydenta miasta”. W języku polityki nazywa się to propozycja uwarunkowana; w języku ludzi, którzy nie stracili resztek zdrowego rozsądku, jest to polityczny szantaż.

Henryk Brzozowski

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy