reklama
reklama

Kroplówki na życzenie w domowym zaciszu: Rewolucja w zdrowiu czy ryzyko dla pacjenta?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: redakcja

Kroplówki na życzenie w domowym zaciszu: Rewolucja w zdrowiu czy ryzyko dla pacjenta? - Zdjęcie główne

Przede wszystkim nie szkodzić | foto redakcja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Warto przeczytać Internet jest pełen ogłoszeń oferujących tzw. kroplówki na telefon, dostarczane bezpośrednio do domu pacjenta. Moda ta dotarła również na Podkarpacie, a nawet w odległe Bieszczady. Ale czy to rozwiązanie jest bezpieczne i korzystne dla pacjentów? O opinię poprosiliśmy zaprzyjaźnionego lekarza, Dariusza Dubisa.
reklama

Alkohol to jeden z najstarszych i najbardziej znanych na całym świecie "poprawiaczy humoru", który towarzyszy nam w różnej postaci od zarania dziejów. Według ostatnich badań Chińczycy wytwarzali wino z ryżu, miodu i owoców już 9 tys. lat temu!

 

Mogłoby się więc wydawać, że nasze wieloletnie doświadczenia z tą używką zaowocują większą odpowiedzialnością w jej spożywaniu oraz racjonalnym radzeniem sobie z jej efektami ubocznymi. I co? I guzik! Szczególnym dowodem na naszą alkoholową indolencję jest nowy trend wśród celebrytów i nie tylko - kroplówki witaminowe na kaca. Nie trudno znaleźć w internecie ogłoszenia o dyskretnej i profesjonalnej "pomocy" dla osób "chorych" na syndrom dnia następnego, nawet w naszych lokalnych sanockich mediach. Poza wątpliwościami prawnymi związanymi z udzielaniem takich świadczeń medycznych (ponieważ tak trzeba traktować taką "usługę"), o których wypowiadał się już Rzecznik Praw Pacjenta, są również wątpliwości natury moralnej i etycznej, jeśli chodzi o zaangażowany w ten proceder personel medyczny.

Stosowanie w nieuzasadnionych przypadkach zabiegów medycznych, takich jak naruszenie ciągłości tkanek (zakładanie wszelkiego rodzaju wkłuć, wenflonów) i podawanie leków domięśniowo, dożylnie lub podskórnie, nawet z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, naraża potencjalnych "pacjentów" na różne konsekwencje, m.in.:

  1. Ryzyko zakażenia w miejscu wkłucia, które może prowadzić do miejscowego zapalenia skóry, a w najgorszym przypadku do sepsy.
  2. Zapalenie żyły w miejscu wkłucia.
  3. Krwotok w miejscu wkłucia - choć rzadki, należy pamiętać, że alkohol rozrzedza krew, co w połączeniu z zażywanymi lekami lub potencjalnymi zaburzeniami krzepnięcia może wywołać silny krwotok.
  4. Zakrzepowe zapalenie żył, które może prowadzić do powstawania zatorów.
  5. Silne miejscowe i ogólne reakcje alergiczne związane nie tylko z lekami zawartymi w kroplówce, ale i samym wenflonem.
  6. Nadmierne dożylne podanie płynów może prowadzić do obrzęków, szczególnie u pacjentów z niewydolnością serca lub nerek.
  7. Zaburzenia elektrolitowe - wlewy dożylne zawierające elektrolity mogą prowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej (np. hiperkaliemia, hiponatremia), które same w sobie mogą wywołać groźne zaburzenia krążenia.
  8. Zator powietrzny: choć rzadki, ale może dać bardzo poważne skutki uboczne, gdy powietrze dostanie się do krwiobiegu.
Trzeba pamiętać, że działania niepożądane wkłuć i podawania kroplówek zdarzają się rzadko, a same najczęściej przynoszą więcej pożytku niż szkody, ratując ludzkie zdrowie i życie! I w takich, uzasadnionych przypadkach powinny być stosowane. Robiąc to jednak dla „wygody” osób, które „zapomniały”, że alkohol może prowadzić do kaca, niepotrzebnie narażamy ludzi na niebezpieczeństwo, co zdecydowanie stoi w sprzeczności z zasadami etyki i moralności lekarskiej oraz pielęgniarskiej!

I takie jest moje przesłanie dla personelu medycznego zaangażowanego w proceder. Zaś przesłanie dla tych, którzy po „upojonej” nocy chcą pójść na skróty, mam następujące: Jeżeli uderzasz się młotkiem w głowę i narzekasz na ból, to może, zamiast szukać silniejszych leków przeciwbólowych, po prostu odstaw młotek!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama