Reklama

KĄCIK LITERACKI: Maryla Szymiczkowa - Seans w Domu Egipskim

Opublikowano:
Autor:

KĄCIK LITERACKI: Maryla Szymiczkowa - Seans w Domu Egipskim - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Warto przeczytać Maryla Szymiczkowa to pseudonim literacki duetu autorów piszących kryminalne powieści retro – Jacka Dehnela pisarza, poety i tłumacza oraz Piotra Tarczyńskiego, tłumacza, historyka i amerykanisty. Miejscem akcji ich powieści, jest Kraków końca XIX w, a rozwiązywanie zagadek kryminalnych powierzyli profesorowej Zofii Szczupaczyńskiej, szanowanej obywatelce tego miasta, starszego niż sam Wawel, jak mówią niektórzy.

Wątek kryminalny jest tylko rusztowaniem, na którym opiera się mistrzowsko i z przymrużeniem oka opisana galeria postaci: środowiska akademickiego, zubożałych arystokratów, artystów – dekadentów, solidnych rzemieślników, mamucich ciotek i kuzynek, służących od św. Zyty, obiboków i nierządnych panienek z Kazimierza czy Grzegórzek. Podział społeczny jest solidny, jednak zaczyna się nieco chwiać w obliczu popełnionej zbrodni, do której doszło w czasie seansu spirytystycznego w willi profesorostwa Beringerów.
Seans odbywał się nocą, w czasie zaćmienia księżyca i obserwacja tego zjawiska odciągnęła uwagę i czujność zebranych – na korzyść mordercy. Strychnina dosypana do kieliszka z absyntem, położyła kres życiu gospodarza domu. Obecna na seansie profesorowa Szczupaczyńska rozpoczyna swoje prywatne śledztwo, niezależnie od powołanych do tego organów ścigania, a nawet za ich milczącą zgodą. Szanowny małżonek, profesor anatomii Ignacy Szczupaczyński, dobroduszny i kochający żonę już dwadzieścia lat, po rozstrzygnięciu moralnej kwestii – wypada czy nie, pozwolił Zofii na trochę zabawy.

Głównym podejrzanym jest Stanisław Przybyszewski, artysta obecny na seansie i mający, jak wiadomo, konszachty z diabłem. Ale jak wykazało skrupulatnie przeprowadzone śledztwo profesorowej, ten w czasie morderstwa zajmował się – wraz z żoną swego kolegi – zupełnie inną czynnością. Podejrzani zmieniają się ja w kalejdoskopie, ale w końcu winny się odnajduje. A raczej winna.

Krakowski Czas donosi o aktualnych wydarzeniach: zabójstwie cesarzowej Sissi, zdrowiu najjaśniejszego cesarza, spotkaniach w Synagodze Szatana przy ul. Karmelickiej, wyjściu z kliniki leczenia syfilisu artysty Wyspiańskiego.

Na wigilię w domu profesorostwa podaje się szczupaka nadziewanego sardelami – popisowe danie pani Zofii. Za kilka dni nowy rok, następne wydarzenia, awanse, zawiści, narodziny i śmierci...

Dotychczas wydane książki Szymiczkowej to: Tajemnica domu Helclów, Rozdarta zasłona, Seans w Domu Egipskim, Złoty róg.

Anna Grabowska

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy