reklama
reklama

Dłużej żyjemy i otrzymamy niższą emeryturę. Nowa tablica trwania życia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Dłużej żyjemy i otrzymamy niższą emeryturę. Nowa tablica trwania życia - Zdjęcie główne

Wg GUS żyjemy dłużej, wg ZUS dostaniemy mniej. | foto pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Warto przeczytać Emerytury będą niższe od 1 kwietnia 2024 r. Od tego dnia obowiązuje nowa tablica średniego dalszego trwania życia. Kiedy przejść na emeryturę? Którą tablicę ZUS bierze pod uwagę - z momentu złożenia wniosku o emeryturę czy osiągnięcia wieku emerytalnego?
reklama

Dłuższe średnie dalsze trwanie życia od 1 kwietnia 2024 r.

GUS opublikował nową tablicę trwania życia na podstawie danych o śmiertelności za 2023 r.

W ubiegłym roku odnotowano 408 tys. zgonów, czyli mniej o 39 tys. niż w 2022 r.

Zgodnie z nowymi tablicami Głównego Urzędu Statystycznego wzrost dalszego trwania życia nastąpił we wszystkich grupach wiekowych. Osoba w wieku 30 lat będzie żyła dłużej o: 12,7 miesiąca, 60-latek o 9,9 miesiąca, a 80-latek o 6,1 miesiąca, niż wskazywały statystyki w roku ubiegłym.

Według nowych tablic statystyczny 60-latek ma przed sobą 264,2 miesiące życia (w roku 2023 -254,3), 65-latek 218,9 (w roku 2023 -210,0) a po ukończeniu 70 lat już tylko 177,5.


Tablica trwania życia służy do wyliczenia emerytury

Tablica jest kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku.

Ustalenie wysokości świadczenia opiera się na prostym działaniu matematycznym. Polega na podzieleniu kapitału emerytalnego przez przeciętne dalsze trwanie życia. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik, tym wysokość emerytury, będzie wyższa

- wyjaśnia regionalny rzecznik prasowy dolnośląskiego ZUS Iwona Kowalska-Matis.


Rzeczniczka wskazuje, że osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem 2024 r. a marcem 2025 r., nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy GUS.

Przyznając emeryturę, ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsza jest tablica obowiązująca w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ta, która obowiązywała w momencie, gdy ukończył on swój wiek emerytalny i przyjmuje do obliczeń korzystniejszą z nich.


Od 1 kwietnia 2024 emerytury niższe o 3,7%-4,1% dla nowych emerytów


Od 1 kwietnia 2024 r. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy GUS obliczając wysokość nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy

- wyjaśnia Kowalska-Matis.


Która tablica dalszego trwania życia korzystniejsza?


Rzeczniczka zastrzega, że w przypadku osób, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego pracowały dłużej, ZUS przy wyliczaniu emerytury porównuje dwie tablice.


Bierzemy pod uwagę tą z miesiąca, w którym ktoś osiągnął wiek emerytalny i tą z miesiąca, w którym złożył wniosek o przyznanie emerytury. Zawsze uwzględniamy wyliczenia z zastosowaniem tej tablicy, która jest dla naszego klienta korzystniejsza

- zapewnia.

Podsumowując, ci którzy uprawnieni są do emerytury między 01.04.2024, a 31.03.2025 i z tego uprawnienia skorzystają, otrzymają niższą emeryturę. 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama