Reklama
Główna
Najnowsze
Logowanie
Zdanie odrębne: Majówka 22
Zdanie odrębne. Ekonomia i kultura
Zdanie odrębne. Mamy wojnę!
Zdanie odrębne. Na przednówku...
Zdanie odrębne. W świątecznej atmosferze... 7 grudnia, kiedy dzieci cieszą się prezentami od św. Mikołaja, burmistrz spotkał się z mieszkańcami dzielnicy Zatorze, którym obiecał usunięcie znaków „zatrzymywania i postoju” z ulicy Głowackiego. Sprawa ciągnie się od czerwca, kiedy na wniosek grupy nacisku z tzw. kuwejtu, (...)
Zdanie Odrębne: Prywata Wojna to czas anarchii, bezprawia, „zawieszenia Dekalogu” – jak mówił pewien XIX-wieczny myśliciel. W Polsce mamy wojnę na wielu frontach; dwa najgroźniejsze – to covid i granica polsko-białoruska. Ale są też inne, mniejsze fronty – z nauczycielami, sędziami, ludźmi LGBT, (...)
Zdanie Odrębne: Na co dzień i od święta Zacznijmy odświętnie; za nami kolejna edycja Festiwalu im. Adama Didura, który odbywa się od roku 1989. Jego inicjatorem był Mieczysław Kozimor założyciel i prezes Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz promotor wielu akcji społecznych i kulturalnych (zmarł w 2017). Pochodził z Nowotańca (...)
Zdanie Odrębne: W połowie wakacji... … sypie się rządowy program szczepień. Ze statystyk wynika, że zaszczepiło się niewiele ponad 17 milionów obywateli Rzeczypospolitej, co nie stanowi nawet połowy populacji. Jak spojrzeć na mapę, najgorzej wygląda Polska wschodnia i południowa, czyli obszary tradycyjnie propisowskie, które nie (...)
KĄCIK LITERACKI: Zdanie odrębne Kiedy „Korso” wychodziło w papierowej wersji, najbardziej poczytnymi tekstami były felietony z cyklu Zdanie odrębne, których autor podpisywał się inicjałami JS. Nie zniknął z pisma w wersji elektronicznej, a niektóre z nich można odnaleźć w książce opublikowanej miesiąc temu w (...)
Zdanie Odrębne: Początek wakacji Między dwoma wzgórzami zalewu solińskiego za rok zawiśnie gondolowa kolejka dla turystów. Starzy ludzie pamiętają czasy budowy zapory, którą zalewano betonem z takiej właśnie kolejki; podobno zaprojektowanej przez Anglików… (...)
Zdanie Odrębne: Co jest paranoją? Jeden z komentatorów tak zareagował na ostatni felieton o autobusach: „Nie jeżdżą – źle. Jeżdżą – źle. Paranoja!”. Wyjaśnijmy więc, że to greckie słowo oznacza: „silnie nacechowane poczucie lęku lub strachu przed mniej lub bardziej realnym zagrożeniem (…)”. Paranoja „z reguły oparta jest (...)
Zdanie Odrębne: Miłosierdzie gminy Tytuł wziął się z noweli Marii Konopnickiej, która opisuje sytuację małej szwajcarskiej miejscowości. Nasza sanocka gmina też się okazała miłosierna, bo po roku przywróciła kursowanie dwu linii autobusowych przez most na potoku płowieckim. Zainteresowani mieszkańcy – jako ludzie uprzejmi – (...)
Zdanie Odrębne: Biznesy Kościoła podkarpackiego Kościół w Polsce od zawsze, czyli od chrztu odgrywał ważną rolę; nie tylko jako instytucja religijna (utajone pogaństwo utrzymywało się u nas przez wieki i trwa nadal!), ale również polityczna i gospodarcza; dziś mówi się – biznesowa. Biskupi mieli status (...)
Zdanie Odrębne: Człowiek i polityka Zmarł Adam Ruchlewicz (1943-2021). Swoje dojrzałe życie związał z Sanokiem; pracował w Autosanie, w Gumie, uprawiał stolarstwo. Był niezależnym związkowcem, a potem członkiem dwu demokratycznych ugrupowań. (...)
Zdanie Odrębne: Miasto królewskie? W dawnej Polsce były dwa rodzaje miast: królewskie i szlacheckie albo magnackie. W tych pierwszych królewskich mieszczanie cieszyli się większą swobodą niż w pozostałych. Mogli składać skargi i petycje do króla w przypadku konfliktu np. ze starostą. W końcu XVIII wieku mogli dochodzić (...)
ZDANIE ODRĘBNE: Pada śnieg Pada, topnieje i znowu pada… Pełno go na jezdniach i chodnikach. Służby miejskie dbają głównie o samochody, w mniejszym stopniu o pieszych. (...)